Vores danmarksmestre 2024 - GymDanmark

Vores danmarksmestre 2024

Her ser du GymDanmarks officielle danmarksmestre 2024

Se tidligere danmarksmestre:

Idrætsgymnastik

Kvinder individuelt

2.-3. november

Mænd individuelt

2.-3. november

Kvinder hold

KG66
Ella Wissing, Frida Lund Rasmussen, Natalie Jensen, Rosanna Ojala og Mia Højgaard

 

Læs mere

Mænd hold

Gefion
Aron Djurhuus Jacobsen, Jacob Dahlslund Buus, Jeppe Feigenberg Johansen, Luca Kjær la Pia, Lucas Bahamondes, Oliver Kabel, Ruben Chitters og Valdemar Ring Rasmussen

Resultater

Rope Skipping

Kvinder hold Single Rope Overall

Måløv
Emilie Hess, Emilie Hansen, Katrine Ellegaard, Solveig Berg Seiersen, Mikkeline Nielsen og Kille Fyhn Wilken

Resultater

Kvinder hold Double Dutch Overall

Måløv
Emilie Hess, Emilie Hansen, Katrine Ellegaard, Solveig Berg Seiersen, Mikkeline Nielsen og Kille Fyhn Wilken

Resultater

Kvinder Master Overall

5. oktober

Mænd Master Overall

5. oktober

Rytmisk Gymnastik

Rytmisk Sports Gymnastik disciplinfinaler

Alma Sofie Højgaard Pedersen, TIK-Gymnastik
Vinder af: Bold, bøller, vimpel og tøndebånd

Resultater

Rytmisk Sports Gymnastik mangekamp

Alma Sofie Højgaard Pedersen
TIK-Gymnastik

Resultater

Æstetisk Gymnastik

Team Azurit, Greve Gymnastik og Trampolin
Nadja Jean Kønig, Louise Victoria Hartz, Victoria Rasoulinia Eiberg Andersen, Sine Hyldeqvist Jensen, Julie Møller Andersen, Anabella Benita Lekic, Mila Teljigovic Ibranovic

Resultater

Sports Acrobatik (Forbundsmesterskab)

Dame par

Ella Johansen og Karla Haack Rasmussen
Højvangens Idrætsforening – HI Skanderborg

Dame Gruppe

Amalie Lystlund Poulsen, Pernille Bossen og Signe Bossen
Hjortshøj Egå Idrætsforening Gymnastik

Mix Par

Katrine Aaholm-Hansen og Kenni Christensen
Toreby Sundby Gymnastikforening

TeamGym

Mix

TeamGym Odense

Resultater

Damer

TeamGym Aarhus

Resultater

Herrer

Gladsaxe IF

Resultater

Trampolin

Damer individuelt

Smilla Thea Jensen
Københavns Trampolinklub
(Foto: Bo Tureby)

Damer synkron

Vita Nygaard Berg og Cecilie Lindegaard Sneftrup
Roskilde Gymnastikforening

Damer hold

23. november

Herrer individuelt

Benjamin Salo Kjær
Haslev TT
(Foto: Bo Tureby)

 

Herrer synkron

Valdemar Risak Johansen og Aksel Bromand Koldkjær 
IK Skovbakken og Springteam Nordjylland

Herrer hold

23. november

Tumbling

Damer individuelt

Victoria Kathrine Thomsen
Outrup GUB

 

 

Herrer individuelt

Magnus Lindholmer
Silkeborg P/D

Damer hold

Odense GF
Olivia Juul Madsen, Katrine Benedikte Møller, Lina Skovgaard Rasmussen og Julie Svelmøe Jensen

Resultater

Herrer hold

Silkeborg P-D
Magnus Lindholmer, Alexander Skovgaard Bredvig, Timofii Chervonnyi og Frederik Bækhøj Skaaning

Resultater

Quiz og vind

Den 16. juli 2024 fylder GymDanmark 125 år. Vær med til at fejre denne milepæl ved at deltage i jubilæumsquizzen og vind airpods til din sommerferie.

Tag quizzen