Vores danmarksmestre - GymDanmark

Vores danmarksmestre

Her ser du GymDanmarks officielle danmarksmestre, som har været i aktion og præsteret i hallerne rundt omkring i landet og leveret flot gymnastik.

Idrætsgymnastik

Kvinder - individuel mangekamp

Camille Lund Rasmussen
KG66

Kvinder - hold


KG66
Natalie Jensen, Camille Lund Rasmussen, Freja Lysell Petersen, Michelle Vitting Lauritsen, Sara Bergmann Jacobsen, Josephine Thers Sørensen

Mænd - individuel mangekamp

Aron Djurhuus Jacobsen
Gefion

Mænd - hold


Gefion
Aron Djurhuus Jacobsen, Christian Riisberg, Jacob Dahlslund Buus, Jeppe Feigenberg Johansen, Luca Kjær la Pia, Oliver Kabel, Pedro Moltke-Leth, Valdemar Ring Rasmussen

 

Rope Skipping

Kvinder - master


Laura Rahbek Pedersen
Måløv

DM2022

Single Rope Overall - hold

IF32 Glostrup
Karla Marie Heramb, Natacha Meier Vincent, Mynte Lindeberg Wittenkamp, Mathilde Hjort Petersen

DM2022

Double Dutch overall - hold

Lillerød
Anna Kærsgaard Sørensen, Josephine Grænge Rasmussen, Marie Broen Magersholt, Laura Francis, Mathilde Helbo Larsen, Karoline Nørgaard

Herrer - master


Marcus Lu-Nielsen
Lillerød

Rytmisk Gymnastik

DM2022

Rytmisk Sports Gymnastik - disciplinfinaler

Alma Sofie Højgaard Pedersen (Vinder af køller, bold, tøndebånd, vimpel)
TIK  (Taastrup Idræts Klub)

 

DM2022

Rytmisk Sports Gymnastik - mangekamp

Alma Sofie Højgaard Pedersen
TIK (Taastrup Idræts Klub)

 

Æstetisk Gymnastik


Team Greve, Greve Gymnastik & Trampolin

Julie Torp, Emmelie Schiff Demant, Olga Allermann Beck, Mie Hyldeqvist Jensen, Mathilde Brønd, Rikke Marie Brommeland

 

Grand Prix Rytme


Team Greve, Greve Gymnastik & Trampolin

Julie Torp, Emmelie Schiff Demant, Olga Allermann Beck, Mie Hyldeqvist Jensen, Mathilde Brønd, Rikke Marie Brommeland

Sports Akrobatik

DM Senior Dame Par

Dame Par

Lærke H. Bathum og Sarah Olesen
Slagelse GF

 

Dame gruppe DM

Dame Gruppe

Majse Bodil Ring Andreasen, Mille My Jensen og Siv Kilde Jensen
Toreby Sundby Gymnastikforening

Senior mix par DM

Mix Par

Oline Tambour og Kenni Christensen
Toreby Sundby Gymnastikforening

TeamGym

Mix

Greve Gymnastik og Trampolin
Benjamin Lintrup Boamah, Helena Glaring, Matilde Toftdal Jenen, Tania Greve, Frederik Høj, Christian Bondee, Emil Mastrup, Jens Noe-Nygaard, Victoria Rasmussen, Silje Herskind, Isabella Bøckhaus

SG Herrer

Herrer

Svendborg GF
Mathias Christian Clausen, Oliver Olsen, Oliver Kew, Matias Serup, Jeppe Tvedebrink, Mathias Pedersen, Mathias Frantzen Moholt, Johan Juul Rasmussen, Anton Rydahl, Asbjørn Juul Sømod, Kim Tofteng, Andreas Franker Holm

Teamgym Aarhus

Damer

Teamgym Aarhus
Marie Høgh Bukh, Camilla Wolfsberg, Emilie Siepmann, Rebekka Nuppenau Lentz, Clara Hansen, Linea Møller, Sofie Stausbøl-Grøn, Laura Haüser, Caroline Løwenstein, Anne Jepsen, Anne Freitag, Marie Haulrik

Trampolin

Smilla Thea Jensen

Damer individuel

Smilla Thea Jensen
Københavns Trampolinklub

Damer synkron

Smilla Thea Jensen og Sofie Landberg
Københavns Trampolinklub

Damer hold

Københavns Trampolinklub
Smilla Thea Jensen, Sofie Landberg, Ida Marie Brandorff og Alina Paskal

Peter Sørensen (Greve Gymnastik og Trampolin) og Valdemar Risak Johansen (IK Skovbakken

Herrer synkron

Peter Sørensen og Valdemar Risak Johansen
Greve Gymnastik og Trampolin og  IK Skovbakken

Herrer hold

Haslev TT
Teis Petersen, Benjamin Salo Kjær, Joah Cheung og Tobias Bialas

Benjamin Salo Kjær

Herrer individuel

Benjamin Salo Kjær
Haslev TT

Tumbling

DM2022

Herrer individuel

Magnus Lindholmer
Odense GF

 

Herrer hold

Odense GF
Magnus Lindholmer, Johannes Juul Sømod og Joel Händig

Damer individuel

Sara Raunholt Ørskov
Outrup GUB

Damer hold

Outrup GUB
Sola Kathrine Thomsen, Victoria Kathrine Thomsen, Sara Raunholt Ørskov og Freja Refsgaard