Temamøde – Flere unge i foreningen
Få konkrete idéer til træning, trivsel og fællesskab
5 sep 2026 kl. 11:00 - 15:00Adresse INCUBA NAVITAS, nge Lehmanns Gade 10, 8000 Aarhus C
Tilmeldingsfrist 27. august 2026
Hvordan skaber vi aktiviteter og fællesskaber, som unge har lyst til at være en del af?
På dette temamøde får I konkrete idéer og erfaringer fra foreninger, der arbejder med træning, trivsel og fællesskab for unge.
Vi fortæller om GymDanmarks muligheder for at støtte foreninger med gratis workshops, opstartsforløb og sparring til fitnessaktiviteter for unge.
Dagen afsluttes med mulighed for at opleve FitRace og Urban Sports Festival på tæt hold og hente inspiration fra nogle af de trænings- og bevægelsesfællesskaber, der tiltrækker unge i dag.
GymDanmark deler erfaringer, eksempler og konkrete idéer til, hvordan foreninger kan arbejde med træning, trivsel og fællesskab målrettet unge.
Vi præsenterer blandt andet:
Fit2Go – funktionel holdtræning med fokus på fællesskab
Trivsel i træningen – værktøjer til inkluderende træningsmiljøer
HUSK – gode vaner for et trygt og motiverende træningsmiljø
Spejlven – fokus på kropsglæde, selvværd og positiv træningskultur
Hør en forening fortælle om deres erfaringer med at skabe nye aktiviteter og fællesskaber for unge – hvad virkede, hvilke udfordringer mødte de, og hvad ville de gøre anderledes i dag?