Klar til sæsonstart? Få genveje og tips til de vigtigste ting her - GymDanmark

Klar til sæsonstart? Få genveje og tips til de vigtigste ting her

En ny sæson står for døren, og hvis ikke I allerede er i gang, er I helt sikkert ved at planlægge jeres opstart. Som en hjælp til jeres sæsonstart har vi samlet forskellige genveje og værktøjer, som I måske kan have glæde af. Måske skal trænerne på uddannelse eller inspirationskursus, måske har I brug for at kickstarte sammenholdet for trænerne eller måske skal I afholde opstartsmøder, forældremøder eller få styr på puljer som kan understøtte foreningens planer og/eller strategi.

Kurser og Uddannelser

Sæsonopstart hænger uløseligt sammen med uddannelse og ny inspiration for foreningens trænere og hjælpetrænere. GymDanmark står klar med en række kurser til både nye og erfarne trænere, alle med det fælles mål om at skabe trivsel for både trænere og udøvere. Finder I ikke det kursus eller uddannelse som I står og mangler, så klik her, så finder vi sammen en løsning der passer til lige netop jer.

Uddannelser

Hjælpetræner, GymTræner og Camps

Kalender

Inspiration

Inspiration, familie- og børnegymnastik og multikurser

Kalender

Fitness

Kurser og Uddannelser

Fitness

Sikkerhed

Springsikkerkurser som skaber tryghed

Springsikker

Gratis materialer

GymTrænerløbet (stjerneløb)

Kickstart foreningens trænere

Læs mere
Trænerløftet

Trænerløftet

Bliv en bedre træner på 20 minutter

E-læring

Læring, materialer og møder

Materialer til opstarts- og forældremøder

Muligheder for økonomisk støtte

Quiz og vind

Den 16. juli 2024 fylder GymDanmark 125 år. Vær med til at fejre denne milepæl ved at deltage i jubilæumsquizzen og vind airpods til din sommerferie.

Tag quizzen