Talent og Elite - TeamGym - GymDanmark

TeamGym Talent og Elite - TeamGym

Danmark har stolte traditioner indenfor TeamGym, hvor de danske landshold er dominerende på den internationale scene.

I TeamGym udtager man landshold hvert andet år, frem mod EM. EM bliver kun afholdt hvert andet år (lige år). TeamGym har i alt 6 landshold, inddelt i forskellige aldersgrupper, og køn. Landsholdene er som følger:

  • Seniorherrer – Seniordamer – Seniormix (består af både mænd og kvinder)
  • Juniordrenge – Juniorpiger – Juniormix (består af både drenge og piger)

Alle landshold har 3 landsholdstrænere, én rytme, og to spring. Holdene består af de bedste gymnaster rundt omkring i hele Danmark, og derfor træner landsholdene heller ikke sammen til dagligt. Gymnasterne træner til dagligt i deres egen lokale forening, men samles flere gange om året til landsholdssamlinger rundt omkring i landet – her kan de træne sammen.

  • Landstrænere

    Seniorherrer:
    Anders Winther Larsen (Stjarnan & Gymnastikefterskolen Stevns)
    Anders Kibæk Nielsen (Gjellerup Sdr. S.G.)
    Lars Nørregaard (Gjellerup Sdr. S.G & Vesterlund Efterskole)

    Seniordamer:
    Mikkel Møller (Springteam Sæby)
    Lisa Seeberg Vehl (Gladsaxe IF)
    Alexander Andreasen (TeamGym Aarhus)

    Seniormix:
    Søren Hangaard Pedersen (Roskilde TeamGym)
    Peter Bollesen (TeamGym Greve & Gymnastikefterskolen Stevns)
    Christina Egevang Jakobsen (Landstræner for seniormixlandsholdet 2014 & 2016)

    Juniordrenge:
    Helge Kappel (Svendborg GF og Vejstrup Efterskole)
    Christian Skibsted (TeamGym Aarhus og Vesterlund Efterskole)
    Nicky Schumacher (GHG Herlev og Gunslevholm Idrætsefterskole)

    Juniormix:
    Simon Bjørn Øbro (Svendborg GF)
    Line Kjærsgaard Knudsen (TeamGym Greve)
    Mads Haslund Haubjerg (Bolbrogymnasterne)

    Juniorpiger:
    Sofie Ny (TeamGym Djurs)
    Mathias Bang (TeamGym Djurs)
    Tanja Venø Andersen (Svendborg GF)

  • Bruttolandshold Juniorpige

    Amalie Lihn TeamGym – Aarhus/Vesterlund Efterskole
    Amalie Stigsen – TeamGym Aarhus
    Anna Rømer – Thimgaard Slagelse GF
    Anne Jepsen – TeamGym Aarhus
    Benedicte Verwohlt – TeamGym Greve
    Caroline Lyngberg – Farum Gymnastikforening
    Caroline Løwenstein – TeamGym Aarhus/Vesterlund Efterskole
    Catinca Pind GHG – TeamGym Herlev/Vesterlund Efterskole
    Cecilie Kaas – Roskilde TeamGym
    Dagmar Nielsen – Bolbro Gymnasterne
    Emilie Lykkegaard Bergholz – Bolbro Gymnasterne
    Filippa Thygesen Mikkelsen – SPD
    Flora Lam Weile – Slagelse GF
    Frederikke Ohlendorff – Vedbæk Gymnastikforening
    Frida Rutkowska Abildgaard – TeamGym Greve
    Frida Salver – GymHelsinge
    Jennifer Kjeldsen – Viborg GF
    Julie Samuel Callisen – TeamGym Greve
    Julie Uhrskov – Gymnastik Odder
    Karoline Kofoed Petersen – GIF Gymnastik
    Kaya Petersen – Bellinge Gymnasterne/Vejstrup Efterskole
    Laura Risager – Springteam Sæby
    Laura Toft – Vedbæk Gymnastikforening
    Liva Jacobsen – Roskilde TeamGym/Vejstrup Efterskole
    Maja Herold Sørensen – ROG
    Mathilde Trasbo – Bolbro Gymnasterne
    Mathilde Bentsen -Nivå GF
    Mille Larsen Gaarde – Bolbro Gymnasterne
    Mille Kejser – TeamGym Aarhus
    Natalie Millard – TeamGym Greve
    Rosa Ellen Kofoed – TeamGym Greve
    Sara Emilie Kirkeby – TeamGym Greve
    Sarah Ness – Bolbro Gymnasterne
    Sigri Nissen – Nivå GF
    Sille Bygholm Storm – Bolbro Gymnasterne/Vesterlund Efterskole
    Victoria Mechali – Bolbro Gymnasterne
    Victoria Rasmussen – TeamGym Greve

  • Bruttolandshold Juniordrenge

    Albert Dyrby – Gymnastikefterskolen Stevns
    Benjamin Weibel – Vejstrup Efterskole
    Bertram Frobenius – GymHelsinge
    Daniel Kabell Lindeholm – Vejstrup Efterskole
    Elias Wilkens – Flemming Efterskole
    Emil Skaarup Møller-Jensen – Vejstrup Efterskole
    Esben Kjær Fuglbjerg – TGA
    Frederik Skaksen – Køge Bugt
    Holger Kargo Mortensen – Gymnastikefterskolen Stevns
    Jens Lauridsen – Flemming Efterskole
    Jens Noe-Nygaard – Gymnastikefterskolen Stevns
    Johan Lai Byberg – Vejstrup Efterskole
    Kasper Nerup – Gymnastikefterskolen Stevns
    Lasse Pilegaard – Vejstrup Efterskole
    Laurits Ditlev Neble – Gladsaxe IF
    Mads Freitag Segerlund – Gladsaxe IF
    Marius Bundgaard – Gladsaxe IF
    Mathias Wright Olsson – Gymnastikefterskolen Stevns
    Moritz Due – Vejstrup Efterskole
    Noah Giolbas – Gymnastikefterskolen Stevns
    Noah Magnus – Vejstrup Efterskole
    Oliver Funch – TGA
    Peter Tingskov – Vejstrup Efterskole
    Rasmus Hvorup Jensen – Gymnastikefterskolen Stevns
    Rasmus Holm – Slagelse GF
    Sebastian Lund – Vejstrup Efterskole
    Stefan Zielinski – Bernstorffsminde Efterskole
    Tobias Ebdrup – Silkeborg Pigerne & Drengene
    Valon Muriqi – TGA
    Viktor Jager Lykke – Gladsaxe IF
    William Fernandez – TGA

  • Bruttolandshold Seniordame

    Amanda Kærgård Cederlund – Roskilde TeamGym
    Anna Hellum – Springteam Sæby
    Anna Høgh Bukh – TeamGym Odense
    Astrid Jacobsen – Springteam Sæby
    Cecilie Bentsen – TeamGym Nordsjælland
    Clara Hansen – TeamGym Aarhus
    Emilie Mogensen – Gjellerup Sdr.
    Emilie Aaen – TeamGym Greve
    Filippa Fjeldal – GIF Gymnastik Gladsaxe
    Fiona Young – Viborg Gymnastikforening
    Freja Brix Hansen – GIF Gymnastik Gladsaxe
    Helena Rutovic – GIF Gymnastik Gladsaxe
    Josephine Baltzer – TeamGym Greve
    Julia Dyrby Wittmann – TeamGym Aarhus
    Julie Trudslev Christensen – TeamGym Odense
    Julie Kissow – GIF Gymnastik Gladsaxe
    Laura Haüser – TeamGym Aarhus
    Lina Rasmussen – TeamGym Greve
    Louise Doolewerdt Kristensen – TeamGym Aarhus
    Lærke Madsen – Springteam Sæby
    Maja Ring Brobjerg – TeamGym Aarhus
    Marie Høgh Bukh – TeamGym Aarhus
    Marie Søbo Andreasen – Viborg Gymnastikforening
    Mathilde Toftdal Jensen – TeamGym Greve
    Mie J. Møller – TeamGym Nordsjælland
    Rebekka Lentz -TeamGym Aarhus
    Sara Jao – Viborg Gymnastikforening
    Signe Friis Pedersen – Roskilde TeamGym
    Signe Posorski – Viborg Gymnastikforening
    Sofie Jørgensen – TeamGym Nordsjælland
    Sofie Stausbøl Grøn -TeamGym Aarhus
    Sophie Simonsen – Vesterlund Efterskole/Springteam Sæby
    Stephanie Jæger Kjeldsen – Viborg Gymnastikforening
    Stine Darville – GIF Gymnastik Gladsaxe
    Tania Greve – TeamGym Greve
    Thea Møller Poulsen – Viborg Gymnastikforening

  • Bruttolandshold Seniorherre

    Andreas Rahbek – Gjellerup Sdr.
    Anthon Haag Khorami – Gjellerup Sdr.
    Anton Rydahl – Svendborg GF
    Benjamin Kristensen – Silkeborg
    Benjamin Lintrup Boamah – Oslo Turn
    Christoffer Krog Scherrebeck – Gjellerup Sdr.
    Daniel Hove-Nielsen – TeamGym Aarhus
    Jesper Brandt – Svendborg GF
    Johan Juul Rasmussen – Svendborg GF
    Kim Tofteng – GIF Gymnastik Gladsaxe
    Kristoffer Hayes – Gjellerup Sdr.
    Kristoffer Krüger – Gjellerup Sdr.
    Lui Slot-Tygesen – Gjellerup Sdr.
    Magne Skovø – TeamGym Aarhus
    Magnus Lauritsen – Roskilde TeamGym
    Malthe Andersen – Roskilde TeamGym
    Marcus Dalsgaard Simonsen – TeamGym Aarhus
    Mark Breum – TeamGym Aarhus
    Mathias Clausen – Svendborg GF
    Mathias Dalgaard – Roskilde TeamGym
    Mathias Frøjk – TeamGym Aarhus
    Matias Serup – Svendborg GF
    Mikkel Schertz – Gjellerup Sdr.
    Nils Foss – Gjellerup Sdr.
    Oliver Kew – Svendborg GF
    Oliver Olsen – Svendborg GF
    Peder-Andreas Neerup – GIF Gymnastik Gladsaxe
    Rasmus Glud Christensen – TeamGym Aarhus
    Simon Bjørnholdt – Gjellerup Sdr.
    Thomas Fuglbjerg – GIF Gymnastik Gladsaxe

Landsholdssamlinger

Find en oversigt over alle samlinger

Læs mere

Rammerne og retningslinjer for Talent-og Elitearbejdet i TeamGym

Læs om rammerne og retningslinjer for landsholdene frem mod EM 2020

Hent PDF her
  • Internationale resultater i TeamGym

    Danmark har vundet masser af medaljer ved EM, som du kan se nedenfor:

    EM 2018

    • 2. plads – seniormix
    • 1. plads – seniorherrer
    • 3. plads – seniordamer
    • 1. plads – juniormix
    • 2. plads – juniorpiger
    • 1. plads – juniordrenge

    EM 2016

    • 2. plads – seniormix
    • 1. plads – seniorherrer
    • 3. plads – seniordamer
    • 1. plads – juniormix
    • 2. plads – juniorpiger
    • 1. plads – juniordrenge

    EM 2014

    • 1. plads – seniormix
    • 1. plads – seniorherrer
    • 3. plads – seniordamer
    • 1. plads – juniormix
    • 1. plads – juniorpiger
    • 1. plads – juniordrenge

    EM 2012

    • 1. plads – seniormix
    • 1. plads – seniorherrer
    • 1. plads – juniormix
    • 2. plads – juniorpiger
    • 1. plads – juniordrenge

    EM 2010

    • 3. plads – seniormix
    • 1. plads – seniorherrer
    • 2. plads – juniormix
    • 2. plads – juniorpiger
    • 1. plads – juniordrenge