Årsmøde 2022: Valg, Kandidatoverblik - GymDanmark

Årsmøde 2022: Valg, Kandidatoverblik

Valg til GymDanmarks frivillige enheder

GymDanmarks frivillige vælges på Årsmødet i følge vedtægterne. På denne side kan du læse hvem der opstiller. Fra den 25. oktober kan du læse kandidaternes præsentationer og tage stilling til hvem der skal have din forenings stemme på Årsmødet den 12. november 2022.

KANDIDATER 2022

Valg til bestyrelsen

  • Forbundsformand – vælges for 2 år
    Genopstiller: Anders Jacobsen
  • 2 bestyrelsesmedlemmer – vælges for 2 år
  • 1 bestyrelsesmedlem – vælges for 1 år
    Genopstiller: Mette Schmidt Rasmussen
    Opstiller: Lars Rasmussen
    Opstiller: Christina Busk

Valg af Ordensudvalget

  • 3 medlemmer – vælges for 2 år
  • 2 suppleanter – vælges for 1 år
    Genopstiller: Bent Busk

Komité for Opvisningsgymnastik

  • Formand – vælges for 2 år
    Genopstiller: Lene Christiansen
  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
  • 2 medlemmer – vælges for 1 år (vakant)

Valg af Disciplinkomitéformænd

  • Formand for komité for Idrætsgymnastik – vælges for to år
    Opstiller:  Ralf Petersen (konstitueret formand)
  • Formand for komite for Rytmisk gymnastik – vælges for to år
  • Formand for komité for Sports Acrobatik – vælges for to år
    Genopstiller: Poul H. Olsen
    Opstiller: Daniel Kragh

Valg af Disciplinkomitémedlemmer
Komité for Idrætsgymnastik

  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
    Genopstiller: Dorthe Wiedenbein
  • 4 medlemmer – vælges for 1 år (vakante)

Komité for Rytmisk Gymnastik

  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
    Genopstiller: Sofie Jørgensen

Komité for Sports Acrobatik

  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
    Genopstiller: Natascha Schak, Maja Tonsberg og Finn Hollænder
  • 1 medlem – vælges for 1 år (vakant)

Komité for TeamGym

  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
    Genopstiller: Kim Mortensen, Jeanette Jensen og Tanja Venø
  • 1 medlem – vælges for 1 år (vakant)

Komté for Trampolin

  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
    Genopstiller: Daniel D Vidstrup og Bo Ziereau
    Opstiller: Kim Olavi
  • 2 medlemmer – vælges for 1 år (vakante)

Komité for Rope Skipping

  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
    Genopstiller: Mia Mønster, Asta Nielsen, Christina Mikkelsen og Bente Lindegaard
  • 1 medlem – vælges for 1 år (vakant)

Komité for Tumbling

  • 4 medlemmer – vælges for 2 år
    Genopstiller: Malthe Hvid og Anders Sørensen
  • 1 medlem – vælges for 1 år (vakant)

Listen er opdateret 18. september 2022. Kandidaternes præsentationer kan læses fra ultimo oktober

  • Valghandlinger ifølge GymDanmarks vedtægter

    Valg til bestyrelse (vælges for to år)

    a. Forbundsformand (lige år)
    b. Næstformand (ulige år)
    c. 2 bestyrelsesmedlemmer (lige år)
    d. 3 bestyrelsesmedlemmer (ulige år)

    Valg af Ordensudvalget (vælges for to år)

    a. 3 medlemmer (lige år)
    b. 2 medlemmer (ulige år)
    c. 2 suppleanter (vælges for ét år)

    Valg til Komité for Opvisningsgymnastik (vælges for to år)

    a. Formand (lige år)
    b. Medlemmer (vælges for to år, 4 i lige år og 4 i ulige år)

    Valg af Disciplinkomitéformænd (vælges for to år)

    a. Formand for Komité for Idrætsgymnastik (lige år)
    b. Formand for Komité for Rytmisk gymnastik (lige år)
    c. Formand for Komité for Sports Acrobatik (lige år)
    d. Formand for Komité for TeamGym (ulige år)
    e. Formand for Komité for Trampolin (ulige år)
    f. Formand for Komité for Rope Skipping (ulige år)
    g. Formand for Komité for Tumbling (ulige år)

    Valg af Disciplinkomitémedlemmer (vælges for to år, 4 i lige år og 4 i ulige år)

    a. Komité for Idrætsgymnastik
    b. Komité for Rytmisk gymnastik
    c. Komité for Sports Acrobatik
    d. Komité for TeamGym
    e. Komité for Trampolin
    f. Komité for Rope Skipping
    g. Komité for Tumbling