GymTræner 2 er for dig, der har minimum to års erfaring som træner, og som gerne vil dygtiggøre sig inden for alle hjørner af trænerfaget. Uddannelsen består af tre moduler som du selv vælger rækkefølgen på.
Modulerne er:
Træningsmiljø og dig som leder
Træningsplanlægning og fysisk træning
Sportspsykologi
På uddannelsen har vi fokus på:
At du lærer at arbejde med gymnaster, som deltager i opvisninger og/eller konkurrencer udenfor egen forening.
At du lærer at planlægge og gennemføre træningen for en hel sæson.
At du bliver skarp til at kunne arbejde med forskellige elementer i opbygningen af et sundt og lærerigt træningsmiljø, der skaber udvikling og trivsel for af gymnaster på alle niveauer.
At du møder både den fysiske, psykologiske, sociale, tekniske og taktiske del af trænergerningen, og får din teoretiske rygsæk fyldt op, så du kan tage bevidste og begrundede praktiske valg i din undervisning.
At du får teorien til at understøtte din praksis
GymTræner 2 er for dig, der:
Har mindst to års trænererfaring
Er 18 år
Arbejder med opvisnings- og/eller konkurrencegymnastik
Det er en fordel, hvis du har bestået GymTræner 1
Find aktuelle GymTræner 2 uddannelser
Kalenderen opdateres med relevante uddannelser løbende. Få først besked, tilmeld dig nyhedsbrevet GymNyt nederst på denne side
Afholdes over lørdag-søndag med to efterfølgende online opfølgninger. Du kan forvente, at skulle forberede dig inden tilstedeværelsesdelen samt teste og afprøve relevante tiltag i din træning efter tilstedeværelsesdelen og mellem de online opfølgninger.
Emner på uddannelsen
Refleksion som ramme for din trænergerning
Træneren som leder / træning som ledelse
Den magtreflekterende træner
Kommunikation og ledelse
Forældre og samarbejde
Talentudvikling
Modulet Træningsmiljø og dig som leder er udviklet af Jonas Vestergaard Jensen. Jonas er uddannet med en kandidat i idræt med speciale i talentudvikling og sportspsykologi, og har udover mange års erfaring som gymnastiktræner i TeamGym og tumbling, arbejdet som talentudviklingskonsulent i GymDanmark, selvstændig sportspsykologisk konsulent, underviser på Københavns Universitet og nu som konsulent i DIFs Team Talent og Elite.
Jonas stræber efter at skabe et undervisningsmiljø, hvor det er muligt at dele både de historier hvor man lykkes og de historier hvor man er mislykkes som træner. Målet for undervisningen er nemlig at deltagerne opnår nye indsigter omkring det at være træner – og ultimativt at deltagerne opnår nye indsigter om sig selv som træner.
”For at skabe de bedste mulige rammer for, at vores gymnaster udvikler sig hjemme i hallen, er det afgørende at vi som trænere er nysgerrig, ydmyge og går åbent og eksperimenterende til opgaven. Det forsøger jeg at skabe rum for på dette modul. Hvis vi mener, at det er vigtigt, at vores gymnaster tør fejle under træningen, så er det selvfølgelig også vigtigt at vi tør gøre det samme når vi øver os.”
Afholdes over lørdag-søndag med en efterfølgende online opfølgning, samt en online personlig sparring. Du kan forvente, at skulle forberede dig inden tilstedeværelsesdelen samt teste og afprøve relevante tiltag i din træning. Du skal ligeledes udforme egen træningsplan på baggrund af en kravs-og kapacitetsanalyse.
Uddannelsen indeholder forberedelse, tre obligatoriske moduler, minimum ét valgfrit modul, en online opfølgning og en online personlig sparring.
Forberedelse
E-læring / læsning omkring basale begreber om fysisk træning samt forståelse for aldersrelateret træning af børn og unge.
De obligatoriske moduler
Træningsplanlægning med fokus på kravs-og kapacitetsanalyse
Aldersrelateret træning – Styrketræning for børn og unge
Skadesforebyggende træning
Valgfrie moduler
Smidighedstræning for børn og unge
Power træning i praksis
Disse moduler kan varierer fra sæson til sæson. Du kan enten vælge en af nedenstående moduler eller selv opsøge og gennemføre relevant kursus/aktivitet med formål at kompetenceudvikle dig inden for området “Træningsplanlægning og fysisk træning”. GymDanmark skal godkende din aktivitet som et valgmodul, for at det kan indgå i din uddannelse.
Online opfølgning (sparring og support)
Udarbejdelse af kravs-og kapacitetsanalyse på egne gymnaster
Udarbejdelse af træningsplan til egne gymnaster
Online opfølgning kan man først tilgå, når al forberedelse, obligatoriske moduler samt min. ét valgfrit modul er gennemført og godkendt af GymDanmark.
Søren Smedegaard er Ph.d. og Uddannelses- og forskningsleder på Læreruddannelsen på Fyn – han er tidligere lektor på såvel læreruddannelsen som idræt på Syddansk Universitet. Søren har udviklet og undervist på og en række kurser og uddannelser i bl.a. DIF regi herunder diplomtræner og er specialiseret indenfor ATK området (medforfatter til ATK 2.0) samt fysisk træning og træningsplanlægning. Ydermere er Søren fysisk træner for junior og senior Teamgym landsholdene.
Søren er optaget af at deltagerne på kurser og uddannelser får den nyeste viden og kompetencer på de områder han er ansvarlig for. Det forudsætter at omsætning fra teori til praksis er i højsædet – omdrejningspunktet er således, at deltagerne skal kunne gå hjem efter kurser og uddannelser og være i stand til at udvikle og gøre morgendagens træning endnu bedre!
Forløbet strækker sig typisk over 4-5 måneder startende med en tilstedeværelsesdel opfulgt af to online gruppe sessioner, en online undervisning samt én personlig opfølgning med underviseren. Du skal forvente at forberede dig inden undervisningen samt afprøve konkrete tiltag i din træning mellem sessionerne.
Inden du møder på et af de 3 moduler på GymTræner 2-uddannelsen, skal du forberede dig.
Forberedelsen vil typisk være to delt;
1. En pensumdel, der skal læses
2. Videooptagelse af dig selv i praksis / casebeskrivelser fra din praksis eller beskrivelse af din forforståelse af udvalgte emner.
Undervisningsmaterialer til GymTræner 2 – Basis (alle moduler) Grundbog på alle moduler er ATK 2.0 . Den udleveres på det første modul du deltager i.
På alle moduler skal du forvente, at skulle afprøve konkrete tiltag i din træning, som du sammen med din underviser og de øvrige deltagere på uddannelsen skal evaluere og reflektere over.
For at blive certificeret skal du deltage aktivt i alle dele af modulet, inkl. online sessioner, arbejdsopgaver og forberedelse. Alle dele har til formål at støtte dig i dit arbejde med at omsætte teori fra uddannelsen til praksis i hallen.
Refleksion over egen praksis er en central del af uddannelsen. Opfølgningen vil foregå som en kombination af peer feedback (makker feedback) og underviser feedback.
GymDanmark forbeholder sig retten til ikke at certificere dig, hvis du ikke deltager aktivt og refleksivt i alle dele af modulet.
Citater fra GymTræner 2 – Sportsspykologi Online 2022
Jeg er stoppet med at bruge udtrykket: “I skal bare gå ind og nyde det”. Jeg har benyttet 3R-modellen direkte i en form, som jeg ikke har prøvet før. Jeg er blevet mere opmærksom på min rolle som kulturel leder. “Sådan gør vi her hos os”, har jeg brugt, til at italesætte de værdier, som vi ønsker på holdet, som jeg underviser.
Jeg er blevet observant på mit sprogbrug i forbindelse med rettelser og forsøger aktivt at få gymnasterne til at at sætte ord på deres oplevelser og rettelser
Vi evaluerer mere og forsøger at høre gymnasterne
Citater fra GymTræner 2 – Træningsmiljø og dig som leder 2022
Jeg er blevet bedre til at give mere reflekterende feedback til mine gymnaster, og er i gang med processen om, at får skabt nogle mere autonome piger
Jeg er begyndt at stille spørgsmålstegn ved nogle af de normer, vi har – både i hallen og på netop mit hold. Derudover tænker jeg langt mere over mit valg af feedback og hvilken effekt det har
Jeg har endnu mere fokus på, at kulturen på et hold jeg er i gang med at træde ud af skal bestå. Holdet skal kunne leve videre uden jeg er der, samtidig med at de nye trænere forstår at være kulturelle ledere