EM Trampolin & Tumbling - GymDanmark

EM Trampolin & Tumbling

3 apr - 7 apr 2024
Sted Guimaraes, Portugal

Eventsite

Læs mere

Program

Læs mere

Streaming

Mod betaling

Læs mere

Resultater

Læs mere
  • Programtider

    Schedule (all times listed are in Guimaraes local time)

    Portugal er en time bagud i forhold til DK-tid.

    Wednesday 3 April

    12:00 – 17:50    TRA Junior Qualifications

    12:00 – 18:20    DMT & TUM Senior Qualifications

    19:00 – 19:30    Opening Ceremony

    19:30 – 20:30    TRA Junior Team finals & award ceremonies

     

    Thursday 4 April

    12:00 – 17:50    DMT & TUM Junior Qualifications

    12:00 – 17:50    TRA Senior Qualifications

    19:30 – 20:30    TRA Senior Team finals and award ceremonies

     

    Friday 5 April

    12:00 – 15:00    TRA SYN Junior Qualifications

    16:00 – 16:45    DMT Women & TUM Men Senior Team finals & award ceremonies

    16:45 – 17:30    TRA SYN Junior finals and award ceremonies

    17:30 – 18:15    DMT Men & TUM Women Senior Team finals & award ceremonies

     

    Saturday 6 April

    12:00 – 15:00    TRA SYN Senior Qualifications

    16:45 – 17:30    DMT Boys & TUM Girls Junior Team finals & award ceremonies

    17:30 – 18:15    TRA SYN Senior finals & award ceremonies

     

    Sunday 7 April

    10:30 – 11:50    TRA Junior Semi-Finals & TUM Senior Semi-Finals Men

    12:00 – 13:20    TRA Senior Semi-Finals & TUM Senior Semi-Finals Women

    14:30 – 15:00    DMT Girls & TUM Boys Junior Finals

    15:00 – 15:30    DMT Boys & TUM Girls Junior Finals

    15:30 – 16:00    TRA Junior Finals

    Followed by award ceremonies

    16:30 – 17:00    DMT Women & TUM Men Senior Finals

    17:00 – 17:30    DMT Men & TUM Women Senior Finals

    17:30 – 18:00    TRA Senior Finals

    Followed by SmartScoring Shooting Star Award, award ceremonies and Closing Ceremony

Trampolin

  • Benjamin Salo Kjær (Haslev TT)
  • Aksel Bromand Koldkjaer (Springteam Nordjylland)
  • Valdemar Risak Johansen (IK Skovbakken)
  • Teis Obenhausen Petersen (Haslev TT)
  • Smilla Thea Jensen (KTK)

Tumbling

  • Martin Abildgaard (Silkeborg Pigerne & Drengene)
  • Magnus Lindholmer (Silkeborg Pigerne & Drengene)
  • Alexander Bredvig (Silkeborg Pigerne & Drengene)
  • Johannes Sømod (Odense Gymnastikforening)
  • Josefine Scherrebeck (Silkeborg Pigerne & Drengene)
  • Olivia Madsen (Odense Gymnastikforening)
  • Victoria Thomsen (Outrup GUB)
  • Julie Jensen (Odense Gymnastikforening)

Junior

  • Kaisa Kirkeby (Silkeborg Pigerne & Drengene)

Program

  • Onsdag: Tumbling kvalifikation
  • Torsdag: Trampolin kvalifikation & Tumbling junior kval.
  • Fredag: Tumbling Mænd Hold finaler
  • Lørdag: Trampolin Synkron kvalifikation & finaler
  • Søndag: Tumbling og Trampolin Semifinaler & finaler

Vigtigt og nødvendigt efterskolesamarbejde

I GymDanmark har vi etableret vigtige og nødvendige partnerskaber med udvalgte samarbejdspartnere, blandt andet for at sikre optimale forhold for vores landshold. Som en del af disse partnerskaber er efterskolerne med til at sikre vores gymnaster gode vilkår under træningssamlingerne. Derudover bidrager det tætte samarbejde mellem GymDanmark og efterskolerne til at fremme gymnastikken, hvilket blandt andet giver hundredevis af efterskoleelever mulighed for at dyrke deres sport, mens de går på efterskole. En væsentlig del af dette samarbejde indebærer også at facilitere en smidig overgang fra efterskolerne til tumbling-foreningerne efter endt ophold på efterskolen.

Aftalen er i 2024 med: Brejninggard Efterskole, Bøvling Idrætsefterskole, Flemming Efterskole, Vejstrup Efterskole og Vesterlund Efterskole

Kvalitetstøj fra CHOPAR

Også GymDanmarks officielle tøjleverandør CHOPAR, er med til at sikre gode forhold for vores landsholdsgymnaster, blandt andet ved at sponsere tøjpakker til både træning- og konkurrence.

Quiz og vind

Den 16. juli 2024 fylder GymDanmark 125 år. Vær med til at fejre denne milepæl ved at deltage i jubilæumsquizzen og vind airpods til din sommerferie.

Tag quizzen