Kom godt i gang med Rytmisk Gymnastik - GymDanmark

Kom godt i gang med Rytmisk Gymnastik

Kursus i grundtræning og redskab

22 aug 2026 kl. 09:00 - 16:00
Målgruppe instruktører i Rytmisk Gymnastik
Adresse Sydbyhallerne, Sydbyhallerne, Jernbanevej 64-66, 8600 Silkeborg
Pris for medlemmer/ikke medlemmer 850 kr/1.700 kr
Tilmeldingsfrist 13. august 2026

Er du ny instruktør, skal undervise i rytmisk gymnastik for første gang eller har brug for ideer til grundtræning i rytmisk gymnastik, herunder tøndebånd?

På dette kursus får du en introduktion til de grundlæggende elementer i rytmisk gymnastik og inspiration til, hvordan du kan opbygge sjove, varierede og udviklende træninger.

Vi arbejder med træningens opbygning, motorisk fundament, kropsbevægelser, spring og grundlæggende arbejde med håndredskaber. Fokus er på at opbygge et alsidigt bevægelsesgrundlag og give inspiration til grundtræningen – ikke på reglementsbaseret teknik. Kurset tager udgangspunkt i fælles grundprincipper for rytmisk gymnastik og kan derfor bruges uanset, om du arbejder med Grand Prix, AGG eller RSG.