Bruttotrupperne i TeamGym er nu udtaget - GymDanmark

Bruttotrupperne i TeamGym er nu udtaget

Så er første skridt mod landsholdene 2020 taget

Bruttotrupperne i TeamGym er sammensat af gymnaster fra de seneste landshold samt nye dygtige gymnaster.

“Vi ønsker jer tillykke med udtagelsen og glæder os til at se jer til den første træningssamling for bruttotrupperne. Vi ser frem til samarbejdet med gymnaster, forældre og trænere omkring bruttotrupperne” – Landstrænerteamet.

Juniorsamling: 7-8 juni, Vejstrup Efterskole
Seniorsamling: 9-10 juni, Gyngemosehallen i Gladsaxe

Nedenfor kan ses en oversigt over bruttotrupperne for juniorpiger, juniordrenge, seniordamer og seniorherrer.

  • Bruttotrup Juniordrenge
    Rasmus Brogaard Bjergsnæs Efterskole
    Laurits Ditlev Neble Gladsaxe
    Rasmus Hvorup Jensen Gladsaxe
    Mads Freitag Segelund Gladsaxe
    Viktor Jager Lykke Gladsaxe
    Holger Kargo Mortensen Gladsaxe
    Peter Tingskov Gladsaxe
    Marius Bundgaard Gladsaxe
    Mathias Wright Olsson Greve
    Noah Giolbas Greve
    Bertram Frobenius Helsinge
    Johan Lai Byberg Helsinge
    Frederik Skaksen Køge Bugt
    Peter Roland Køge Bugt
    Alfred Eskelund Munkebjerg
    Kasper Nerup Præstø Fjord
    Benjamin Weibel Roskilde
    Jens Noe-Nygaard Roskilde
    Noah Magnus Roskilde
    Sebastian Lund Roskilde
    Tobias Ebdrup Silkeborg
    Rasmus Holm Slagelse
    Stefan Zielinski Slagelse
    Daniel Kabell Lindeholm Slagelse
    William Fernandez TGA
    Sebastian Lund TGA
    Oliver Funch TGA
    Valon Muriqi TGA
    Elias Wilkens TGA
    Emil Møller-Jensen Vesterlund efterskole
    Esben Kjær Fuglbjerg Vesterlund Efterskole
  • Bruttotrup Juniorpiger
    Andrea Søe TeamGym Djurs
    Anna Rømer Thimgaard Herlufsholm Gymnastikforening
    Anne Jepsen TeamGym Aarhus
    Amalie Lihn TeamGym Aarhus
    Amalie Stigsen TeamGym Aarhus
    Benedicte Verwohlt TeamGym Greve
    Camille Emma Siff Holm ROG
    Caroline Lyngberg Farum Gymnastikforening
    Caroline Løwenstein TeamGym Aarhus
    Catinca Pind GHG – TeamGym Herlev
    Cecilie Kaas Roskilde TeamGym
    Cecilie Primgaard Slagelse GF
    Dagmar Nielsen Bolbro Gymnasterne
    Emilie Lykkegaard Bergholz Bolbro Gymnasterne
    Felicia Blumenthal TeamGym Greve
    Fie Lykke Hansen Bolbro Gymnasterne
    Filippa Thygesen Mikkelsen SPD
    Flora Lam Weile Slagelse GF
    Frederikke Ohlendorff Vedbæk Gymnastikforening
    Frida Rutkowska Abildgaard TeamGym Greve
    Frida Jinlan Kjølby Kok Bolbro Gymnasterne
    Frida Salver GymHelsinge
    Janka Andersen Bellinge Gymnasterne
    Jennifer Kjeldsen Viborg GF
    Josephine Gardlykke Ølstykke GF
    Julie Samuel Callisen TeamGym Albertslund/Vallensbæk
    Julie Dybdahl Bellinge Gymnasterne
    Julie Uhrskov Gymnastik Odder
    Karoline Kofoed Petersen GIF Gymnastik
    Kaya Petersen Bellinge Gymnasterne
    Laura Amalie Bundgaard Ølstykke GF
    Laura Toft Vedbæk Gymnastikforening
    Liva Jacobsen Roskilde TeamGym
    Lærke Dregaard Gotfredsen Vejle Gymnastikforening
    Maja Herold Sørensen ROG
    Mathilde Trasbo Bolbro Gymnasterne
    Mathilde Bentsen Nivå GF
    Mille Larsen Gaarde Bolbro Gymnasterne
    Mille Kejser TeamGym Aarhus
    Nanna Brorsbøl Viborg GF
    Natalie Millard TeamGym Greve
    Rosa Ellen Kofoed TeamGym Greve
    Sara Emilie Kirkeby TeamGym Greve
    Sarah Ness Bolbro Gymnasterne
    Signe Storskov Køge Bugt
    Sigri Nissen Nivå GF
    Silje Dalhof Vedbæk Gymnastikforening
    Sille Bygholm Storm Bolbro Gymnasterne
    Sofia Rahbek Nivå GF
    Sofia Sundorph Nivå GF
    Sofie Aude TeamGym Djurs
    Sofie Pagh TeamGym Greve
    Ulrikka Illum Boesen GIF Gymnastik
    Victoria Mechali Bolbro Gymnasterne
    Victoria Rasmussen TeamGym Greve
    Victoria Tapdrup Thompson Viborg GF
  • Bruttotrup Seniordamer

     

    Amanda Kærgård Cederlund Roskilde TeamGym
    Amalie Hundahl GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Angelina Marshall Stevns/Tgn
    Anna Hellum Vesterlund/Springteam Sæby
    Anna Høgh Bukh TeamGym Odense
    Anna Trangbæk TeamGym Greve
    Annemette de Fries Jerne/Vejen
    Anne Langelund Silkeborg Pigerne & Drengene
    Astrid Jacobsen Springteam Sæby
    Caroline Højly Hansen TeamGym Odense
    Caroline Vedel Rasmussen Vejstrup/Bolbrogymnasterne
    Cathrine Roed GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Cecilie Bentsen Vejstrup/Nivå
    Christi Due Gaarsted GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Clara Eicke Haavik TeamGym Odense
    Clara Hansen Vesterlund Efterskole/Jerne
    Emilie Mogensen TeamGym Greve
    Emilie Aaen TeamGym Greve
    Filippa Fjeldahl Vejstrup/Nivå
    Fiona Young Viborg Gymnastik Forening
    Freja Brix GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Freja Kierkeby Gymnastikefterskolen Stevns/TeamGym Greve
    Helena Rutovic GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Ida Piber Brodersen Vejstrup
    Isabella Højer TeamGym Nordsjælland
    Josefine Baltzer Gymnastikefterskolen Stevns/TeamGym Greve
    Julia Dyrby Wittmann TeamGym Aarhus
    Julie Andersson Bundgaard Flemming/Viborg Gymnastik Forening
    Julie Christensen Ollerup/Viborg Gymnastik Forening
    Julie Kissow GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Julie Skieller Gymnastikefterskolen Stevns/TeamGym Nordsjælland
    Laura Hauser Viborg Gymnastik Forening
    Laura Orry Bornhøft TeamGym Aarhus
    Lina Skovgaard Rasmussen TeamGym Greve
    Lotte Alstrup GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Louise Doolewerdt Kristensen TeamGym Aarhus
    Lykke Henckel Vejstrup
    Lærke Madsen Springteam Sæby
    Maja Ring Brobjerg TeamGym Aarhus
    Maria Konsted TeamGym Nordsjælland
    Marie Høgh Bukh TeamGym Aarhus
    Marie Nielsen ROG
    Marie Søbo Andreasen Viborg Gymnastik Forening
    Mathilde Toftdal Jensen TeamGym Greve
    Michelle Thygesen TeamGym Odense
    Mie J. Møller Gymnastikefterskolen Stevns
    Mille Jensen TeamGym Nordsjælland
    Penny Mathiasen Ølstykke/TeamGym Nordsjælland
    Rebekka Lentz TeamGym Aarhus
    Sanne Christensen GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Sara Jao Viborg Gymnastik Forening
    Signe Friis Pedersen Roskilde TeamGym
    Signe Posorski Flemming/Viborg Gymnastik Forening
    Sigrid Vestergaard TeamGym Odense
    Sofie Jørgensen TeamGym Nordsjælland
    Sofie Snogdal Vejstrup
    Sofie Stausbøl-Grøn Vesterlund/TeamGym Aarhus
    Sophie Simonsen Springteam Sæby
    Stephanie Jæger Kjeldsen Viborg Gymnastik Forening
    Stine Darville GIF-Gymnastik Gladsaxe
    Tania Greve TeamGym Greve
    Thea Møller Poulsen Viborg Gymnastik Forening
  • Bruttotrup Seniorherre
    Anders Rydahl GymHelsinge
    Andreas Rahbek Gjellerup Sdr.
    Anthon Haag Khorami Gjellerup Sdr.
    Anton Rydahl GymHelsinge
    Anton Sams Svendborg GF
    Benjamin Kristensen Vestjysk GF
    Benjamin Lintrup Boamah Oslo Turn
    Benjamin Refshauge Kristiansen Svendborg GF
    Christian Konradsen GymHelsinge
    Christoffer Krog Scherrebeck Gjellerup Sdr.
    Conrad Egholm Christensen Gladsaxe TG
    Daniel Hove-Nielsen TeamGym Aarhus
    Frederik Høj GF Køge Bugt
    Janus Hove Stuckert Svendborg GF
    Jesper Brandt Svendborg GF
    Joakim Sass-Petersen Gjellerup Sdr.
    Johan Juul Rasmussen GymHelsinge
    Julius Bundgaard Gladsaxe TG
    Karl-Gustav Baunsgaard Odense GF
    Kim Tofteng Gladsaxe TG
    Kristoffer Hayes Gjellerup Sdr.
    Kristoffer Holleufer Matz Vesterlund
    Kristoffer Krüger Gjellerup Sdr.
    Lui Slot-Tygesen TG Starup
    Mads Bremer Rasmussen  GF Køge Bugt
    Mads H. Thomsen TeamGym Aarhus
    Magne Skovø Vesterlund
    Magnus Lauritsen Roskilde TG
    Malthe Andersen Roskilde TG
    Marcus Dalsgaard Simonsen TeamGym Aarhus
    Mark Breum TeamGym Aarhus
    Martin Kjærgaard GymHelsinge
    Mathias Clausen Svendborg GF
    Mathias Dalgaard Stevns
    Mathias Frøjk TeamGym Aarhus
    Matias Serup Svendborg GF
    Mikkel Juul Vilhelmsen Gladsaxe TG
    Mikkel Schertz Gjellerup Sdr.
    Mikki Rødgaard Vesterlund
    Morten Seeberg Gjellerup Sdr.
    Morten Sørensen Gladsaxe TG
    Nils Foss Gjellerup Sdr.
    Noah Ørting TeamGym Aarhus
    Oliver Kew Svendborg GF
    Oliver Nørris Olsen TeamGym Aarhus
    Oliver Olsen Svendborg GF
    Oscar Skødeberg Silkeborg P/D
    Peder-Andreas Nerup GF Præstø Fjord
    Rasmus Glud Christensen TeamGym Aarhus
    Simon Bjørnholdt Gjellerup Sdr.
    Simon Maagaard Silkeborg P/D
    Sofus Møller Kramer Svendborg GF
    Steven Nash Gjellerup Sdr.
    Thomas Fuglbjerg Gladsaxe TG
    Thomas Rye Olsen Roskilde TG
    Victor Casper Kjeldsen Vesterlund
    Yanus Hammer TeamGym Aarhus

     

Talent-og Elitearbejdte i TeamGym

Find meget mere information om rammerne og strategien for landsholdene frem mod EM 2020

Klik her

TeamGym EM 2020

Find mere information om TeamGym EM 2020 i Ballerup Super Arena

Klik her