DIF’s Ungelederuddannelse – Vest
7 mar - 26 sep 2026Unglederuddannelsen henvender sig til unge i alderen 16 til 22 år, som er særligt motiverede og nysgerrige på det demokratiske arbejde i foreningslivet.
Sted Vejen Idrætscenter, Vejen
Med Unglederuddannelsen får de unge kompetencer og motivation til for at tage aktiv del i udviklingen af foreningslivet. Og det hele sker i et tæt samarbejde med deres lokale foreninger.
Uddannelsen er udviklet med udgangspunkt i de unges egne ønsker og holdninger til relevante emner, og er udarbejdet i tæt samarbejde med forbund, foreninger og unge selv. Forløbet er gennemtestet og justeret på baggrund af et omfattende testforløb med 150 unge over det seneste halve år.
Foreningernes opbakning er nødvendig
Forløbet kombinerer teori og praksis på en måde, der er direkte anvendelig i hverdagen. Der er fire kursusdage fordelt over to weekender, og mellem de to weekender arbejder deltagerne med et konkret projekt i deres egen forening, så læringen omsættes til handling med det samme.
Derfor har vi brug for opbakning fra foreningerne, der skal skabe plads til de unge og støtter dem i deres engagement.
Prisen for deltagelse er 1.000 kroner pr. deltager. Prisen dækker både overnatning og forplejning i begge weekender.