Internationale præstationer 2024 - GymDanmark

Internationale præstationer 2024

Danske gymnaster og fitnessatleter deltager i mere end 20 internationale konkurrencer på tværs af discipliner om året. På denne side hylder vi vores talenter og medaljetagere.

FUNKTIONEL FITNESS

EM

3.-4. maj

VM

IDRÆTSGYMNASTIK

World Cup Cairo (Feb)

  • Camille Lund Rasmussen, nr. 8/Finale (Hest)
Resultater

World Cup Cottbus (Feb)

  • Camille Lund Rasmussen, nr. 9/Kvalifikation (Hest)
Resultater

EM Idrætsgymnastik Kvinder

3 – 5 maj

Læs mere

Nordisk Mesterskab Senior (april)

  • Sølv Natalie R. Jensen (Hest)
  • Bronze Cecilie Bergholt (Barre)
  • Bronze (Hold): Frida Rasmussen, Maria Hebbelstrup, Natalie Jensen, Cecilie Bergholt, Katrine Bergholt

 

Resultater

Nordisk Mesterskab Junior (april)

  • Sølv Andrea Sørensen (Bom)
Resultater

ROPE SKIPPING

Europamesterskaberne

13.-21. juli

Læs mere

RYTMISK GYMNASTIK

NM i Rytmisk Sports Gymnastik (marts)

  • Alma Sofie Højgaard Pedersen: Nr. 4 i finale med bold og nr. 11 individuelt
  • Team Comezo: Nr. 7 i senior duo/trio
  • Yuliia Filimonenko: Nr. 13 individuelt
  • Maria Grosser: Nr. 14 individuelt
  • Helena Chen: Nr. 15 individuelt
Se alle resultater

TEAMGYM

Nordisk Mesterskab Junior

18 – 21 april

 

Læs mere

EM Junior

EM Senior

TRAMPOLIN

World Cup Baku (februar)

  • Benjamin Salo Kjær: Nr. 37 individuelt
Resultater

World Cup Cottbus (marts)

  • Benjamin Salo Kjær: Nr. 45 individuelt
  • Smilla Thea Jensen: Nr. 50 individuelt
  • Teis Petersen: Nr. 55 individuelt
  • Aksel Koldkjær Bromand: Nr. 61 individuelt
  • Valdemar Johansen: Nr. 64 individuelt
  • Benjamin Salo Kjær og Teis Petersen: Nr. 11 i synkron

 

 

Se alle resultater

EM Portugal (april)

  • Herrer hold: Nr. 7
  • Synkronfinale: Benjamin Salo Kjær og Teis Petersen nr. 5
  • Benjamin Salo Kjær: Individuel semifinale nr. 18
  • Teis Petersen: Nr. 31
  • Aksel Bromand Koldkjær: Nr. 54
  • Valdemar Johansen: Nr. 59
  • Smilla Thea Jensen: nr. 54

 

Resultater

NM i Trampolin (Odense)

TUMBLING

Europamesterskaberne Portugal (april)

  • Europamester: Magnus Lindholmer
  • Finale herrer hold nr. 4: Magnus Lindholmer, Johannes Sømod, Alexander Bredvig, Martin Abildgaard
  • Johannes Sømod nr. 10
  • Martin Abildgaard nr. 15
  • Alexander Bredvig nr. 19
  • Julie Jensen (semifinale) nr. 15
  • Victoria Thomsen (semifinale) nr. 18
  • Olivia Madsen nr. 27
  • Josefine Scherrebeck nr. 31

OPVISNINGSGYMNASTIK

European Gym for Life