13.30-14.30 -Del 1 (fælles)
Ankomst og velkomst
Vi sørger for kaffe ved ankomst
TeamGym i DK
TeamGym i tal
Status på udøvere og foreninger
Foreningsudvikling for bredde, talent og elite
Foreningssamarbejde med forbundet
Udviklingssamlinger
Trænerlicens
14.30-14.45 -Pause
14.45-15.45 -Del 2 (vælg mellem Modul 1 og Modul 2)
M1: International repræsentation – fra udtagelse til mesterskab
Præsentation af deltagerkriterier, forløb og præmisser for samarbejde ifm. NM (junior/senior), Junior EM og Seniorlandsholdene.
Sportslige målsætninger for NM og EM.
M2: Fremtidens aktiviteter og konkurrencer
Vi ser nærmere på, hvordan de nationale konkurrencer er bygget op i dag, hvilke tendenser der præger sporten, og hvordan nye tiltag i sporten kan styrke både bredden og eliten.
Hør også om udviklingen af nye aktiviteter der sigter efter at sænke indgangsbarrierer i sporten og favne en bredere målgruppe af gymnaster.
15.45-16.00 - Pause
16.00-17.00 -Del 3 (fælles)
Debat: Drenge og herrer i TeamGym
Når mulighederne er mange for juniordrenge og seniorherrer, hvordan kan foreningen så skabe gode rammer for både talent- og elitedeltagelse og deres deltagelse i TeamGym?
Vi dykker ned i forskellige cases, hvor foreninger og trænerne har prioriteret og rammesat lokale træningstilbud for deres talent- og elitegymnaster og diskuterer fordele og ulemper ved deres valg.
Opsamling og afrunding