Medlemstal: Flot comeback af foreningerne - GymDanmark

Medlemstal: Flot comeback af foreningerne

Med 198.855 medlemmer i 2022 er GymDanmark en hårsbredde fra medlemsrekorden i 2019. Det viser de netop offentliggjorte medlemstal fra Det Centrale Foreningsregister (CFR). ”Det er en kæmpe bedrift. På trods af to år med umulige arbejdsvilkår har foreningerne formået at holde gejsten og efterfølgende få flere medlemmer,” siger Anders Jacobsen, formand i GymDanmark.

 I 2019 kunne GymDanmark notere det højeste antal gymnastik- og fitnessmedlemmer nogensinde med 201.588 registrerede medlemmer. Så kom corona, og i 2020-2021 gjorde restriktionerne det meget svært at være forening. Faktisk mistede foreningerne 25.078 medlemmer.

”Men der blev tænkt kreativt og foreningerne har hele vejen igennem gjort et stort arbejde for at medlemmerne kunne være aktive under de gældende omstændigheder. Og nu – her to år efter – er de på et niveau som før coronaen. Det er meget imponerende,” siger formand Anders Jacobsen, GymDanmark.

Medlemstallet for GymDanmarks foreninger i 2022 er nemlig endt på 198.855 – altså kun 2.733 mindre end rekordåret 2019.

GymDanmark er stadig nummer to over de mest populære idrætter under DIF. Flest dyrker fodbold – nemlig 359.355 – mens nr. 3 er svømning med 186.185 medlemmer.

De yngste og de voksne

GymDanmarks medlemsforeninger har fået flere medlemmer i alle aldersgrupper i forhold til 2021. Men det er især aldersgruppen 0-6 år og de voksne – flest blandt de 25-39 årige, der tegner sig for den store fremgang. Medlemstallet for de 0-6 årige er endda højere end i 2019.

En af de foreninger, der er gået frem er Rudersdal BevægelsesAkademi. Foreningen er noteret for 843 medlemmer i 2022, mod 601 i 2021.

”Vi har en generel stigning hele vejen igennem, men den største stigning har været blandt de 5-7 årige,” fortæller Katrin Lilja-Schaap, som blev ansat i 2022 til at varetage administrative opgaver og projekter, der skaber værdi for medlemmerne.

”Det er derfor blevet lettere for kommende medlemmer at komme i kontakt med os og finde det rette hold, få gratis prøvetime mv. Derudover har vi også arbejdet meget målrettet med mental trivsel for børn og unge i idrætten. Vi har med andre ord arbejdet hårdt på, at gøre RuBA mere tilgængelig, højne serviceniveauet og forsøge at italesætte de problemstillinger vi oplever fylder meget for de små mennesker, der skal gå på vores hold,” siger Katrin Lilja-Schaap om foreningens medlemsfremgang.

Anders Jacobsen glæder sig over fremgangen blandt aldersgruppen 0-6 år.

”Her lægges fundamentet for et liv med idræt, og så gælder det om at fastholde børnene, og det vil vi støtte foreningerne i,” siger han.

Blandt de voksne er der særlig stor fremgang i aldersgruppen 25-39 år, men også blandt de 40-59 årige, og mens gymnastikken hitter blandt de mindste, er det fitness i forening for de voksne.

Det mærker de også i Lejre Fitness, hvor foreningen har fået 144 flere medlemmer i 2022 i forhold til 2021.

”Jeg tror fremgangen skyldes tre ting: God service, lave priser og tilbud om holdtræning,” siger formand Morten Sejerøe og uddyber:

”Medlemmerne kan betjene sig selv i høj grad, og det er altid let at få fat en af os i bestyrelsen. Derudover lægger vi vægt på, at alle skal have råd til at træne – også unge og pensionister – og derfor har vi sat priserne lavt, og der er desuden mulighed for at vælge korte abonnementer. Endelig kom holdtræning til i 2022, og vi har fået medlemmer, som kun går til holdtræning og ikke benytter fitnesscentret.”

Lejre Fitness har mange medlemmer i alderen 40-45 år, men også de unge under 25 år har fundet vej til foreningen og tegner sig for en fjerdedel af medlemmerne.

Læs også om de samlede medlemstal for DIF og DGI

GymDanmarks medlemstal

  • 2022: 198.855
  • 2021: 176.510
  • 2020: 185.690
  • 2019: 201.588

Quiz og vind

Den 16. juli 2024 fylder GymDanmark 125 år. Vær med til at fejre denne milepæl ved at deltage i jubilæumsquizzen og vind airpods til din sommerferie.

Tag quizzen