Hæder og priser ved Årsmøde 2021 - GymDanmark

Hæder og priser ved Årsmøde 2021

Hvert år kårer GymDanmark Årets Forening på Årsmødet. I nomineringen tages der udgangspunkt i, at foreningen gør en positiv forskel i Gymnastik Danmark. At Foreningsmiljøet er kendetegnet ved at være velfungerende og udviklingsorienteret, herunder at foreningens trænere aktivt deltager på kurser og uddannelser i GymDanmark. Endeligt er det kendetegnene for Årets Forening at have et bredt udvalg af aktiviteter og tilbud til foreningens medlemmer.

I 2021 blev det Aalborg Idrætsgymnastikforening (AIG) der løb med titlen, æren og gavekortet fra GymDanmarks samarbejdspartner CHOPAR på 10.000 kr. Herudover var Havdrup GF, Lillerød Gymnastik og Greve Gymnastik og Trampolin nominerede.

Pokaler

  • Idrætsgymnastikpokalen, Ralf Petersen
  • Trampolinpokalen, Trine Frederiksen

Ærestegn

Afgående bestyrelsesmedlemmer Morten Rasmussen og Lene Christiansen modtog GymDanmarks ærestegn

Æresmedlem

Afgående formand for Ordensudvalget Jens Steensager blev udnævnt til æresmedlem i GymDanmark

Årets Forening 2021
Æresmedlem: Jens Steensgaard
Ærestegn: Lene Christiansen
Trampolinprisen: Trine Frederiksen
Ærestegn: Morten Rasmussen

Quiz og vind

Den 16. juli 2024 fylder GymDanmark 125 år. Vær med til at fejre denne milepæl ved at deltage i jubilæumsquizzen og vind airpods til din sommerferie.

Tag quizzen