Velkommen til vores kalender

Dato Aktivitet Arrangør Sted

November - 2010
18.11 - 18.11 Klubtræf 1 område 2 Trampolin Greve Idræts Center

August - 2018
25.08 Hjælpetræneruddannelsen – Ølstykke GymTræner Ølstykke
25.08 - 26.08 GymTræner 1 – Basis; Nørager GymTræner Nørager
25.08 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 3 Trampolin Strib / Fyn
25.08 - 26.08 Springsikker Basis – Silkeborg Springsikker Silkeborg
25.08 - 26.08 GymTræner 1 – Basis; Pedersborg/Sorø GymTræner Pedersborg / Sorø
25.08 Hjælpetræneruddannelsen – Trampolin GymTræner Strib / Fyn
26.08 Hjælpetræneruddannelsen – Idrætsgymnastik Idrætsgymnastik Viborg
26.08 Hjælpetræneruddannelsen – Frederiksberg GymTræner Frederiksberg
30.08 Førstehjælpskursus med Røde Kors; Thorsø Førstehjælpskurser (Røde Kors) Thorsø
31.08 - 22.09 Springsikker Måtte & Trampet 1 Springsikker Gadstrup
31.08 - 22.09 Springsikker Trampet 2 Springsikker Gadstrup

September - 2018
01.09 Hjælpetræneruddannelsen – Bellinge GymDanmark Bellinge
01.09 Basis i koreografi BDFL Fitness Holstebro
01.09 Hjælpetræneruddannelsen – Randers GymDanmark Randers
01.09 Seniortræf, Område 1-2-3-4 Trampolin Rødovrehallen
01.09 Rytme kursus-Vejen kurset - Kun lørdag Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
01.09 Hjælpetræneruddannelsen – Helsinge GymDanmark Helsinge
01.09 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus Kvalitet i børnegymnastikken Holstebro
01.09 - 02.09 Rytme kursus-Vejen kurset MED overnatning Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
01.09 - 02.09 Rytme kursus-Vejen kurset UDEN overnatning Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
01.09 Rope Skipping Instruktørkursus begynder/let øvet Rope Skipping Fredericia
02.09 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus Kvalitet i børnegymnastikken Hillerød
02.09 Hjælpetræneruddannelsen – Pedersborg/Sorø GymDanmark Pedersborg / Sorø
02.09 Førstehjælpskursus med Røde Kors – Glostrup Førstehjælpskurser (Røde Kors) Glostrup
02.09 Rytme kursus-Vejen kurset - Kun søndag Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
04.09 Spring på airtrack Skræddersyede kurser Vejle
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – Sports Acrobatik – GymTræner CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – TeamGym - GymTræner CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – Tumbling - GymTræner CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – Rytmisk – GymTræner CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
07.09 - 09.09 Springsikker – Måtte 2 Springsikker Ølstykke
08.09 - 09.09 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 4 – GymTræner CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
08.09 Araberspring – verdens sværeste spring; Nyborg Skræddersyede kurser Nyborg
08.09 Inspiration til gymnastik for handicappede børn Gymnastik For Alle Nørre Alslev
08.09 Hjælpetræneruddannelsen - GymTræner CAMP GymDanmark Hornsyld - BGI akademiet
08.09 - 09.09 GymTræner 2 – Basis – CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
08.09 - 09.09 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 1 GymTræner CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
08.09 - 09.09 GymTræner 1 – Basis, Horsens – GymTræner CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
08.09 Skadeskursus; Hundested Skræddersyede kurser Hundested
08.09 Basis i koreografi BDFL Fitness Pedersborg / Sorø
09.09 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus Kvalitet i børnegymnastikken Fjenneslev
10.09 - 16.09 36TH FIG RHYTHMIC GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Rytmisk Sports Gymnastik Sofia, Bulgarien
14.09 - 16.09 Northern European Championships - AFLYST Idrætsgymnastik Island
14.09 - 15.09 Landsholdssamling - Seniorherrer TeamGym BGI-Akademiet
14.09 - 15.09 Landsholdssamling - Seniormix TeamGym Flemming Efterskole
15.09 - 16.09 Springsikker – Basis – Holstebro Springsikker Holstebro
15.09 - 16.09 KIG - Nationale mesterskaber trin 4-6 Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
16.09 Yoga – øvelser og inspiration BDFL Fitness Havdrup
16.09 - 21.09 Golden Age GymDanmark Pesaro Italien
22.09 KIB 2 - Kvalitet i Børnegymnastikken Kvalitet i børnegymnastikken Holstebro
22.09 KIG - JM, Youth, Junior, Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
22.09 Hjælpetræneruddannelsen – Kokkedal GymDanmark Kokkedal
22.09 KIG - SM, Youth, Junior, Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
22.09 GymDanmark Inspiration 2018 GymDanmark Sorø
22.09 Talentseminar Talentudvikling Sorø
22.09 TeenDance BDFL Fitness Holstebro
23.09 Trampolin dommerkursus - Sjælland Trampolin København
23.09 Hjælpetræneruddannelsen – Stege GymDanmark Stege
23.09 Hjælpetræneruddannelsen – Ry GymDanmark Ry
27.09 Springsikker Trampet Basis Springsikker Vallenbæk
28.09 - 29.09 Landsholdssamling - alle juniorhold TeamGym SG Huset
29.09 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 2 Trampolin Strib
29.09 Hjælpetræneruddannelsen – Øster Hornum GymDanmark Støvring
29.09 Regionsmøde VEST Idrætsgymnastik Aalborg
29.09 Dommerkursus i Tumbling Tumbling Odense
29.09 Trampolin dommerkursus Trampolin Strib, Middelfart
29.09 Teamgym Landsholdenes testkonkurrence forud for EM TeamGym Svendborg
30.09 Regionsmøde ØST Idrætsgymnastik Hermes

Oktober - 2018
06.10 KIG - Regionale mesterskaber Vest Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
06.10 Grand Prix begynderdommerkursus Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
06.10 - 18.10 Youth Olympic Games 2018 Idrætsgymnastik Buenos Aires - Argentina
06.10 Power Series 1 Tumbling Flemming efterskole
06.10 DanCup 2 Trampolin Haslev-Hallerne
06.10 - 07.10 Grand Prix weekenddommerkursus Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
06.10 DM Master Rope Skipping Fredericia Idrætscenter
06.10 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus Kvalitet i børnegymnastikken København
06.10 - 07.10 KIG - Regionale mesterskaber ØST Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
06.10 MIG - DM Hold 1. runde - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Gefion - København
07.10 Rope Skipping Coaching - elitetrænere & sjippere Rope Skipping Fredericia
07.10 Step BDFL Fitness Borup
07.10 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus; Ry Kvalitet i børnegymnastikken Ry
12.10 - 15.10 Landsholdssamling - Seniormix TeamGym Brejninggaard Efterskole
13.10 - 14.10 MIG - SM Hold U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Hermes
13.10 MIG - JM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
13.10 - 14.10 GymTræner 1 – Basis; Køge GymDanmark Køge
13.10 - 14.10 MIG - SM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Hermes
13.10 MIG - JM Hold U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
13.10 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
13.10 Dance BDFL Fitness Holstebro
13.10 - 14.10 Springsikker Måtte & Trampet 1 Springsikker Holstebro
15.10 - 21.10 EM TeamGym TeamGym Odivelas, Portugal
19.10 - 21.10 Nordisk Mesterskab, Sverige Trampolin Sverige
25.10 - 03.11 World Championships Idrætsgymnastik Doha - Quatar
26.10 - 28.10 IFAGG World Cup III, Eaubonne, Frankrige Æstetisk Gymnastik Eaubonne, Frankrige
26.10 - 28.10 Repræsentantskabsweekend GymDanmark

November - 2018
01.11 - 27.04 Yoga BDFL Fitness København
02.11 - 04.11 Landsholdenes Evalueringssamling (senior) TeamGym SG Huset
03.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
03.11 KIG - DM Hold 1. runde (kvalifikation) Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
04.11 Grand Prix Redskabs dommerkursus Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense
07.11 - 10.11 33th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
09.11 - 11.11 Springsikker Trampet 2 – Sjælland Springsikker Sjælland
10.11 Klubtræf 1 område 4 Trampolin Lægårdens Idrætsefterskole
10.11 - 11.11 KIG - National mesterskaber Trin 4-6 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
10.11 MIG - DM Hold - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
10.11 Rope Skipping Dommerkursus Rope Skipping Oplyses senere
11.11 KIB 2 – Kvalitet i Børnegymnastikken Støvring Kvalitet i børnegymnastikken Støvring
13.11 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus; Frb Kvalitet i børnegymnastikken Frederiksberg
15.11 - 18.11 26th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
17.11 Førstehjælpskursus med Røde Kors Førstehjælpskurser (Røde Kors) Pedersborg / Sorø
17.11 - 18.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Sorø Hallerne
17.11 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus Kvalitet i børnegymnastikken Sandved
17.11 Hjælpetræneruddannelsen i Trampolin Trampolin Sjælland
17.11 MIG - DM Hold Finale - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
17.11 KIG - DM Hold Finale - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
18.11 Klubtræf 1 område 2 Trampolin Greve Idræts Center
24.11 DMT 1 (sammen med Powerseries 2) Dobbelt Mini Trampolin SG Huset
24.11 - 25.11 ERSO Show Contest Rope Skipping Bratislava, Slovakiet
24.11 MIG - DM Individuelt - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
24.11 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
24.11 - 25.11 On-Boarding Seminar
24.11 Power Series 2 Tumbling SG Huset
25.11 KIB 2 - Kvalitet i Børnegymnastikken; Ry Kvalitet i børnegymnastikken Ry
27.11 Kvalitet i børnegymnastikken – kursus; Frb Kvalitet i børnegymnastikken Frederiksberg

December - 2018
01.12 - 02.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne
08.12 - 09.12 GymTræner 2 – Basis GymDanmark Ollerup, Vester Skerninge

Januar - 2019
12.01 - 13.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Arena Randers
12.01 AGG national stævne Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
19.01 Power Series 3 Tumbling Jysk Arena
19.01 - 20.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
19.01 JM & JM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Oplyses senere
19.01 JM & JM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Oplyses senere
19.01 Klubtræf 2 område 4 Trampolin Idrætscenter Østermarken
20.01 Grand Prix dommerkursus, Klar-parat-start Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense
26.01 - 27.01 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Farum Arena

Februar - 2019
02.02 SM & SM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Oplyses senere
02.02 DM 1. runde: mikro, mono, mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
02.02 - 03.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Grenaa Idrætscenter
03.02 DM 1. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
03.02 SM & SM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Oplyses senere
16.02 - 17.02 FIG TRA World Cup I Trampolin BAKU, AZERBAIJAN

Marts - 2019
02.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Køge Hallerne
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Ribe Fritidscenter
02.03 2-personers konkurrence Rope Skipping Oplyses senere
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 RSG - SM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
09.03 - 10.03 RSG - SM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
09.03 DanCup 1 Trampolin Haslev-Hallerne
10.03 Gymnasternes Dag på Fyn GymDanmark Paaruphallen, Odense NV
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde TeamGym Gladsaxe Idrætshaller
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Power Series 4 Tumbling Oplyses senere
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym Arena Nord
24.03 Klubtræf 3 område 1 Trampolin Lundtoftehallen
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne

April - 2019
06.04 RSG - JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 RSG - JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 DM for hold Tumbling Oplyses senere
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Synkron Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Individuel Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Greve Idræts Center
06.04 DM Begynderrækkehold Rope Skipping Oplyses senere
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Antvorskovhallen
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Oplyses senere
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Oplyses senere
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Greve Idræts Center
13.04 - 14.04 Aspirant Vest TeamGym SG Huset
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym SG Huset
20.04 - 21.04 FIG TRA World Cup II Trampolin Minsk, Hviderusland
25.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 - 28.04 Aspirant Øst TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 Klubtræf 3 område 4 Trampolin Ry Hallerne
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 Forbundsmesterskab, junior Tumbling Oplyses senere
27.04 DM 2. runde Pige, Tweens, Junior, Senior Fri og Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
28.04 DM 2. runde Mikro, Mini Mono, Mini 8-10, Mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center

Maj - 2019
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Vejen Idrætscenter
04.05 DanCamp 1 Trampolin Haslev-Hallerne
11.05 DM Senior - Tumbling Tumbling Oplyses senere
11.05 DM Internationale rækker Rope Skipping Oplyses senere
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
11.05 - 12.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Helsingør Hallen
18.05 - 19.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Arena Randers
19.05 RSG - DM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Flemming efterskole
24.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Arena Randers
25.05 DM Senior - synkron tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 DM Senior - Individuel tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 RSG - DM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
25.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Arena Randers
26.05 RSG - DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center

Juni - 2019
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen
02.06 Gym for life - National Gymnastik For Alle Pårup Hallen
15.06 - 16.06 GymTræner 2 – Basis GymDanmark Sjælland

Juli - 2019
07.07 - 13.07 World Gymnaestrada Gymnastik For Alle Dornbirn, Østrig

September - 2019
21.09 - 22.09 FIG TRA World Cup Trampolin / Tumbling Khabarovsk, Rusland
28.09 DanCup 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Oktober - 2019
05.10 Power Series 1 Tumbling Silkeborg

November - 2019
09.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
16.11 DanCup 3 Trampolin Halvorsminde Efterskole
23.11 Power series 2 Tumbling Svendborg
29.11 - 01.12 34th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

December - 2019
05.12 - 08.12 27th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan
07.12 - 08.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
18.01 - 19.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
25.01 - 26.01 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
29.02 - 01.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
29.02 - 01.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym

Marts - 2020
07.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
14.03 - 15.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
21.03 - 22.03 Forbundsmesterskaber mini 1. runde Teamgym
28.03 - 29.03 Forbundsmesterskaber junior 1. runde Teamgym

April - 2020
04.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
25.04 - 26.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
09.05 - 10.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
16.05 - 17.05 Forbundsmesterskaber junior 2. runde Teamgym
23.05 Forbundsmesterskaber senior 2. runde Teamgym
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan

Juni - 2020
06.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte

Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark

Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin