DM TeamGym 2019 - GymDanmark

TeamGym DM TeamGym 2019

LIVESTREAM micro, mini, junior

Se med her

LIVESTREAM senior

Læs mere

LIVESCORE

Se resultater her
Oplev spændingen, kampen om medaljer og ikke mindst masser af fantastisk Gymnastik ved DM i TeamGym.
Danmarksmesterskaberne i TeamGym afholdes i Brøndby hallen d. 1. juni 2019.
  • Sted: Brøndby Hallen
  • Tid: Lørdag d. 1. juni 201

Man kvalificerer sig til DM ved 2. runde af Forbundsmesterskaberne, og de fire bedste inden for hver aldersgruppe kommer så videre til DM.

Følg TeamGym her:
Facebook
Instagram @gymdanmark

  • Deltagere Micro

    Micro mix:
    Gymnastik Odder, Teamgym Greve og Gladsaxe IF

    Micro Drenge:
    GF Køge Bugt, Munkebjerg Gymnastikforening og Gladsaxe if.

    Micro piger:
    TeamGym Djurs, Rødovre og Omegns Gymnastikforening (ROG) med 2 hold og Teamgym Greve.

  • Deltagere Mini

    Mini mix:
    Rødovre (ROG), Gladsaxe IF, GHG Teamgym Herlev og Randers Gymnastiske forening

    Mini Drenge:
    Gladsaxe IF, GF Køge Bugt, Munkebjerg Gymnastikforening og TeamGym Aarhus

    Mini piger:
    Bolbro Gymnasterne, Greve Gymnastik og Trampolin, Vedbæk Gymnastikforening og Rødovre (ROG)

  • Deltagere Junior

    Juniormix:
    Roskilde TeamGym, Gladsaxe IF, GHG TeamGym Herlev og Jerne Gymnastikforening

    Juniordrenge:
    Slagelse GF, TeamGym Aarhus, Gladsaxe IF og Roskilde TeamGym

    Juniorpiger:
    Bolbro Gymnasterne, Greve Gymnastik og TeamGym Aarhus, Springteam Sæby

  • Deltagere Senior

    Seniormix:
    Roskilde TeamGym, Ollerup, TeamGym Odense, Silkeborg P/D

    Seniordamer
    Gladsaxe IF, TeamGym Greve, TeamGym Aarhus, Viborg

    Seniorherrer:
    Gjellerup Sdr., TeamGym Aarhus, Svendborg GF,

Billetter

Køb dine billetter til DM og oplev et brag af en konkurrence
Billet: 100kr.
Børn under 4 år gratis

Billet i døren 130 kr.
Vi modtager kun MobilePay, Kort og forkøbte billetter i indgangen. Det er ikke muligt at betale med kontanter.

Køb billet her

Program

09.00 – 10.30 Micromix, Microdrenge og Micropiger
10.30 – 10.55 Pause
10.55 – 12.55 Minimix, Minidrenge og Minipiger
12.55 – 13.50 Præmieoverrækkelse
13.50 – 15.50 Juniormix, Juniordrenge og Juniorpiger
15.50 – 16.20 Pause
16.20 – 17.20 Seniormix
17.20 – 17.25 Kåring af Senior Mix vinder
17.25 – 18.15 Seniordamer
18.15 – 18.20 Kåring af Senior Damer vinder
18.20 – 19.00 Seniorherre
19.00 – 19.05 Kåring af Senior Herre vinder
19.05 – 19.50 Præmieoverrækkelse