TeamGym

LÆS OM RAMMERNE OG RETNINGSLINJERNE FOR TEAMGYM LANDSHOLDENE 2017/2018

Danmark har stolte traditioner indenfor TeamGym, hvor de danske landshold er dominerende på den internationale scene.

Landshold i TeamGym blev først introduceret til EM i 2010, men før da var de danske klubhold også dominerende internationalt set. Det skulle vise sig at landsholdende var en god idé, de leverede nemlig 5 medaljer til EM i 2010, hvoraf de to var af guld. Udviklingen af landsholdene fortsatte positivt og ved EM 2014 tog de danske TeamGym landshold 5 ud af 6 guldmedaljer, samt en bronzemedalje.

I TeamGym udtager man landshold hvert andet år, frem mod EM. EM bliver kun afholdt hvert andet år, sidste gang var i 2016. Næste udtagelse er mod EM 2018, og derfor er alle bruttotrupperne til landsholdende endnu ikke udtaget, men bliver det omkring efteråret 2017. TeamGym har i alt 6 landshold, inddelt i forskellige aldersgrupper, og køn. Landsholdene er som følger:

Seniorherrer – Seniordamer – Seniormix (består af både mænd og kvinder)

Juniordrenge – Juniorpiger – Juniormix (består af både drenge og piger)

Man udvælger til at starte med en bruttogruppe i hver aldersgruppe, bestående af ca. 20, som skæres ned til kun 12 frem mod EM.

Alle landshold har 3 landsholdstrænere, én rytme, og én spring, og typisk også endnu en landstræner. Holdene består af de bedste gymnaster rundt omkring i hele Danmark, og derfor træner landsholdene heller ikke sammen til dagligt. Gymnasterne træner til dagligt i deres egen lokale forening, men samles flere gange om året til landsholdssamlinger rundt omkring i landet - her kan de træne sammen.

Herunder kan du se hvilke gymnaster der er udtaget til bruttotrupperne frem mod EM 2018:

 

Seniorherrer

Anthon Haag Khorami - Gjellerup Sdr.

Axel Perra Jørgensen - TeamGym Aarhus

Axel Schriver Buhl - Vesterlund Efterskole

Benjamin Alexander Lintrup Boamah - Drammen Norge

Benjamin Kristensen - Gjellerup Sdr.

Daniel Hove-Nielsen - TeamGym Aarhus

Dirch Jørgensen - Gjellerup Sdr.

Frederik Jaquet - TeamGym Aarhus

Jakob Bøjet Baunsgaard - Ollerup/Gladsaxe IF

Janus Hove Stuckert - Svendborg GF

Jesper Brandt Pedersen - Svendborg GF

Jimi Nedergaard Steinmeier Nielsen - Gjellerup Sdr.

Joakim Alexander Mortensen - Gladsaxe IF

Julius Viktor Bundgaard - Gladsaxe IF

Kasper Veje Jakobsen - Roskilde TeamGym

Kenneth Randeris Sørensen - Gjellerup Sdr.

Kim Tofteng - Gladsaxe IF

Kristoffer Hayes - Gjellerup Sdr.

Lui Slot-Tygesen - Gjellerup Sdr.

Mads Hohwü Thomsen - TeamGym Aarhus

Mads Rytter - Gjellerup Sdr.

Mathias Christian Clausen - Svendborg GF

Mikkel Schertz Andersen - Gjellerup Sdr.

Mikkel von Düring Lausen - VGF 89

Morten Birkedahl Jacobsen - Eskilstrup GF

Morten Seeberg Larsen - Gjellerup Sdr.

Oliver Agerbo Nguyen - Vesterlund Efterskole

Oliver Grønberg Cilius Olsen - Svendborg GF

Oliver Kew - Svendborg GF

Peter Maretty Sørensen - VGF 89

Simon Maagaard - Silkeborg Pigerne og Drengene

Steven Nash - Gjellerup Sdr.

 

Seniordamer

Anna Høgh Bukh - Bellinge Gymnasterne

Anna Trangbæk Hammer - TeamGym Greve

Astrid Maria Holm Jacobsen - Springteam Sæby

Camilla Buus Madsen - Gjellerup Sdr.

Camilla Sørensen - Springteam Sæby

Caroline Højly Hansen - Bolbro Gymnasterne

Cathrine Rosenkilde Roed - Gladsaxe IF

Christi Due Gaarsted - Gladsaxe IF

Clara Eicke Haavik Bolbro Gymnasterne

Emilie Mogensen - TeamGym Greve

Fie Emilie Møller Nielsen - TeamGym Aarhus

Fiona Young - Viborg GF

Julia Dyrby Wittmann - TeamGym Aarhus

Julie Kissow Kristensen - Gladsaxe IF

Julie Krogsgaard - Viborg GF

Julie Trudslev Christensen - Viborg GF

Karoline Dam Barfred - Slagelse GF

Karoline Lindgård Mikkelsen - Bellinge Gymnasterne

Kira Wiegand Møller - Gladsaxe IF

Louise Aschov Doolewerdt Kristensen - TeamGym Aarhus

Marie Høgh Bukh - Gjellerup Sdr.

Sanne Christensen - Gladsaxe IF

Signe Friis Pedersen - Roskilde TeamGym

Sigrid Koch Vestergaard Bolbro Gymnasterne

Sophia Lykke Andersen - Grimstad Turn og Idrettsforening 

Stine Joo Hyun Nielsen - TeamGym Aarhus

Tania Cheylla Greve - TeamGym Greve

Thea Møller Poulsen - Viborg GF

Tina Nørgaard - Gladsaxe IF

Trine Cecilie Lamberg - TeamGym Aarhus

 

Juniordrenge

Andreas Aagaard Poulsen - Flemming Efterskole

Anders Bredahl - Silkeborg pigerne og drengene

Anders Sundtoft - Silkeborg Pigerne og Drengene

Anton Rydahl -  Flemming Efterskole

Bastian Skovrød - Gymnastikefterskolen Stevns

Benjamin Zabel Tarigan - Vejstrup Efterskole

Carl-Emil Schnack GHG - Teamgym Herlev

David Tolstrup - Ringsted IF

Emil Hermann - Gymnastikefterskolen Stevns

Emil Højmark - Vejstrup Efterskole

Emil Kildevang Petersen-Dalum - Gymnastikefterskolen Stevns

Emil Woldger - Ringsted IF

Esben Kjær - TeamGym Aarhus

Frederik Høj - Gymnastikefterskolen Stevns

Jacob Sørensen - Ringsted IF

Joakim Vorup Sass-Petersen - Flemming Efterskole

Johan Juul Rasmussen - Flemming Efterskole

Johan Lai Byberg - GymHelsinge

Karl-Gustav Baunsgaard - Odense Gymnastik Forening

Kasper Nerup - Gymnastikforeningen Præstø Fjord

Kristian Sanderhoff - Vesterlund Efterskole

Kristoffer Holleufer Matz - TeamGym Aarhus

Magne Skovø - Silkeborg Pigerne & Drengene

Magnus Lauritsen - Vesterlund Efterskole

Malthe Andersen - Roskilde Teamgym

Marcus Dalsgaard Simonsen - Vesterlund Efterskole

Mathias Dalgaard - Ringsted IF

Nikolaj Meltz - Vejstrup Efterskole

Noah Ørting - Flemming Efterskole

Oliver Nørris Olsen - Vesterlund Efterskole

Oscar Malmros - Vesterlund Efterskole

Oscar Skødeberg - Vesterlund Efterskole

Peder-Andreas Nerup - Gymnastikefterskolen Stevns

Rasmus Glud Christensen - Vesterlund Efterskole

Sebastian Lund - Roskilde TeamGym

Sofus Møller Kramer - Flemming Efterskole

Thor Belza - Vejstrup Efterskole

Victor Kasper Kjeldsen - TeamGym Aarhus

William Pedersen - Gladsaxe Idræts Forening

Yanus Hammer - Vesterlund Efterskole

 

Juniorpiger

Amalie Stigsen - Viborg Gymnastik Forening

Anna Hellum - Springteam Sæby

Anne Jepsen - TeamGym Aarhus

Benedicte Lise Verwohlt - Teamgym Greve

Catinca la Cour Pind Schmidt - GHG Teamgym Herlev

Cecilie Bentsen - Nivå GF

Cecilie Aaen - TeamGym Aarhus/Vesterlund Efterskole

Clara Hansen - Jerne IF/Vesterlund Efterskole

Ellen Stonor Friis Christensen - Teamgym Greve

Emilie Gulbrant Aaen - Teamgym Greve/Gymnastikefterskolen Stevns

Filippa Fjeldal - Nivå GF

Flora Lam Weile - Slagelse GF

Helena Rutovic - Gladsaxe IF

Jennifer Jæger Kjeldsen - Viborg Gymnastik Forening

Julie Skieller - Nivå GF

Julie Andersson Bundgaard - Viborg Gymnastik Forening

Lykke Henckel - Slagelse GF

Maja Ring Broberg - TeamGym Aarhus/Vesterlund Efterskole

Marie Søbo Andreasen - Viborg Gymnastik Forening

Marie Nysum Aabjerg Nielsen - Rødovre og Omegns Gymnastikforening

Mie Jinhuan Møller - Nivå GF

Mille Jensen - GymHelsinge/Gymnastikefterskolen Stevns

Nanna Brorsbøl - Viborg Gymnastik Forening

Penny Mathiasen - Ølstykke Gymnastik Forening

Sara Jao - Viborg Gymnastik Forening

Sarah Neess Poulsen - Bolbrogymnasterne

Signe Posorski - Viborg Gymnastik Forening

Sille Bygholm Storm Bolbrogymnatserne

Sofie Jørgensen Nivå GF/Gymnastikefterskolen Stevns

Sofie Snogdal Svendborg Gymnastikforening

Sofie Stausbøl-Grøn TeamGym Aarhus

Sophie Simonsen - Springteam Sæby

Stephanie Jæger Kjeldsen - Viborg Gymnastik Forening

Victoria Mechali - Bolbrogymnasterne

 

Internationale resultater i TeamGym

Danmark har vundet masser af medaljer ved EM, som du kan se nedenfor:

EM 2016
  • 2. plads - seniormix
  • 1. plads - seniorherrer
  • 3. plads - seniordamer
  • 1. plads - juniormix
  • 2. plads - juniorpiger
  • 1. plads - juniordrenge

 

EM 2014

  • 1. plads - seniormix
  • 1. plads - seniorherrer
  • 3. plads - seniordamer
  • 1. plads - juniormix
  • 1. plads - juniorpiger
  • 1. plads - juniordrenge
 
EM 2012 
  • 1. plads - seniormix
  • 1. plads - seniorherrer
  • 1. plads - juniormix
  • 2. plads - juniorpiger
  • 1. plads - juniordrenge
 
EM 2010
  • 3. plads - seniormix
  • 1. plads - seniorherrer
  • 2. plads - juniormix
  • 2. plads - juniorpiger
  • 1. plads - juniordrenge

  

Fremtidige planer for TeamGym
Fremadrettet vil de danske TeamGym landshold stadigvæk være den dominerende nation i Europa, som man må sige de allerede er. Det er planen fortsat at træne og udvikle de danske talenter, så holdende fortsat kan hente flotte internationale medaljer med hjem til Danmark.

 

Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin