VM Rope Skipping venter for stærk dansk delegation

Det bliver en stor dansk delegation på hele 41 personer inklusiv dommere og trænere, som tager afsted til VM i Shanghai fra d. 24/7-2/8

Link til live stream 

Link til livescore

Målsætningen ved VM og Open Tournament er:

  • VM hold en placering i top 10 overall, og i enkelt disciplinerne en top 5. 
  • Hos Master deltagerne til VM er det en placering i top 15 som er målet.
  • I Open Tournament konkurrencen er målsætningen en top 15
  • Hos juniorne er det konkurrenceerfaring som er målet med at deltage - og få en god oplevelse med hjem.

"Som formand ser jeg frem til at kunne vise vores flotte stil indenfor sporten, vi bliver set op til ude omkring med den måde vi laver koreografien på i freestyle serierne, kombinationen af musikken og tricks. Jeg ser frem til at opleve, hvordan Asien/ Kina formår at stå bag et VM – de har en meget anderledes trænings etik end os og tidligere har vi set, at det ikke var positiv, men jeg håber de har fået korrigeret dette. Jeg ser også frem til at to af holdene er ret erfarne i Internationale konkurrencer, så de på den måde formår at kunne tackle det pres der opstår til en sådan konkurrence på en positiv måde, så det udmunder i at den enkelte disciplin bliver udført perfekt", fortælle Ulla Christensen, Formand for Rope Skipping i GymDanmark. 

Herunder findes hele den danske trup: 

Hold konkurrencer:

  • Senior World Team Championships – piger overall: 
    Denmark 2: Asta, Cathrine, Christine, Eva, Simone (Gug),
    Denmark 3 : Anna, Emilie, Louise, Marie, Mathilde (Lillerød),
    Denmark 1: Anna, Cathrine, Fie, Helena, Pernille (Gug)
  • Senior World Team Championships – mix overall
    Denmark 4: Emma, Laura, Mia, Simon, Victoria (Lillerød)
  • International Open Team Tournament – piger overall: 
    Denmark 62:  Kristine, Julie, Mathilde, Laura, Emma
    Denmark 61:Catharina, Natacha, Maja, Tatiana 

De individuelle konkurrencer:

  • WC Senior Master – piger overall:
    Denmark 540: Mathilde Helbo Larsen (Lillerød),
    Denmark 565:Eva Skalshøj (Gug),
    Denmark 517: Marie Magersholt (Lillerød),
    Denmark 551: Anna Enggaard (Gug)
  • WC Senior Master – piger discipliner:
    Denmark 525: Freestyle: Fie Lindschouw (Gug),
    Denmark 504:30 sek. speed: Helena Jensen (Gug)

    Denmark 569: Pernille G. Mogensen
  • WC Junior Master – piger overall:
    Denmark 304: Laura Enggaard (Gug),
    Denmark 331: Natacha Vincent (IF32 Glostrup),
    Denmark 320: Josephine Grænge Rasmussen (Lillerød)
  • WC Junior Master – piger discipliner: 
    Denmark 345: Freestyle: Sofie Andersen Dalgaard (Gug),
    Denmark 319:30 sek. speed + 3 min. speed: Emma Sofie Hjorth (Gug)
  • WC Junior Master – drenge overall:
    Denmark 420: Alfred Wulf-Andersen (Lillerød),
    Denmark 403: Tobias Jonassen (Gug)

  • International Open Master – piger overall:
    Denmark 114: Mia Louise Dobson (Lillerød),
    Denmark 122: Pernille Mogensen (Gug),
    Denmark 107: Laura Francis (Lillerød),
    Denmark 106:Emma Brauer Faber-Rod (Lillerød)
  • International Open Master – drenge overall:
    Denmark 212: Simon Meincke (Lilllerød)

PROGRAM (Tiderne i Shanghai - de er seks timer foran)
Onsdag d. 25 juli
09:30 – 12:00 International Open Tournament Female Teams
Denmark 62:  Kristine, Julie, Mathilde, Laura, Emma
Denmark 61:Catharina, Natacha, Maja, Tatiana 

13:00 – 16:00 International Open Tournament Male and Open Teams 

Torsdag d. 26 juli 

09:00 – 12:30 International Open Tournament Masters
Denmark 114: Mia Louise Dobson (Lillerød), 
Denmark 122: Pernille Mogensen (Gug), 
Denmark 107: Laura Francis (Lillerød), 
Denmark 106:Emma Brauer Faber-Rod (Lillerød)
Denmark 212: Simon Meincke (Lilllerød)

Fredag d. 27 juli
19:00 – 20:30 Opening Ceremony 

Lørdag d. 28 juli
09:00 – 12:30 Junior World Championships Male and Open Teams
Denmark 4: Emma, Laura, Mia, Simon, Victoria (Lillerød)

13:30 – 18:00 World Championships Male and Open Teams

Søndag d. 29 juli
09:00 – 12:00 Junior World Championships Female Teams
13:00 – 17:15 World Championships Female Teams
Denmark 2: Asta, Cathrine, Christine, Eva, Simone (Gug), 
Denmark 3 : Anna, Emilie, Louise, Marie, Mathilde (Lillerød), 
Denmark 1: Anna, Cathrine, Fie, Helena, Pernille (Gug)


Mandag d. 30 juli
09:00 – 12:30 Junior World Championships Masters

WC Junior Master – piger overall:
Denmark 304: Laura Enggaard (Gug), 
Denmark 331: Natacha Vincent (IF32 Glostrup), 
Denmark 320: Josephine Grænge Rasmussen (Lillerød)

WC Junior Master – piger discipliner: 
Denmark 345: Freestyle: Sofie Andersen Dalgaard (Gug), 
Denmark 319:30 sek. speed + 3 min. speed: Emma Sofie Hjorth (Gug)

WC Junior Master – drenge overall:
Denmark 420: Alfred Wulf-Andersen (Lillerød),
Denmark 403: Tobias Jonassen (Gug)

13:30 – 19:00 World Championships Masters

WC Senior Master – piger overall:
Denmark 540: Mathilde Helbo Larsen (Lillerød), 
Denmark 565:Eva Skalshøj (Gug), 
Denmark 517: Marie Magersholt (Lillerød),
Denmark 551: Anna Enggaard (Gug)

WC Senior Master – piger discipliner:
Denmark 525: Freestyle: Fie Lindschouw (Gug), 
Denmark 504:30 sek. speed: Helena Jensen (Gug)

Denmark 569: Pernille G. Mogensen

Oversigt over deltagere og program

Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte

Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark

Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin