Konkurrencekalenderen

Dato Aktivitet Arrangør Sted

Oktober - 2018
15.10 - 21.10 EM TeamGym TeamGym Odivelas, Portugal
19.10 - 21.10 Nordisk Mesterskab, Sverige Trampolin Sverige
25.10 - 03.11 World Championships Idrætsgymnastik Doha - Quatar
26.10 - 28.10 IFAGG World Cup III, Eaubonne, Frankrige Æstetisk Gymnastik Eaubonne, Frankrige

November - 2018
03.11 KIG - DM Hold 1. runde (kvalifikation) Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
03.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
07.11 - 10.11 33th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
10.11 MIG - DM Hold - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
10.11 - 11.11 KIG - National mesterskaber Trin 4-6 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
11.11 Klubtræf 1 område 4 Trampolin Døesvejens Fritidscenter
11.11 Klubtræf 1 område 3 Trampolin Højbyhallen
15.11 - 18.11 26th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
17.11 - 18.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Sorø Hallerne
17.11 KIG - DM Hold Finale - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
17.11 Acro Cup Øst - Individuel Sports Acrobatik Oplyses senere
17.11 Acro Cup Øst - Par Sports Acrobatik Oplyses senere
17.11 Acro Cup Øst - Gruppe Sports Acrobatik Oplyses senere
17.11 MIG - DM Hold Finale - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
18.11 Acro Cup Vest - Gruppe Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
18.11 Acro Cup Vest - Par Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
18.11 Acro Cup Vest - Individuel Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
18.11 Klubtræf 1 område 2 Trampolin Greve Idræts Center
24.11 MIG - DM Individuelt - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
24.11 - 25.11 ERSO Show Contest Rope Skipping Bratislava, Slovakiet
24.11 DMT 1 (sammen med Powerseries 2) Dobbelt Mini Trampolin SUVIT Arena
24.11 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
24.11 Power Series 2 Tumbling SUVIT Arena
25.11 Klubtræf 1 område 1 - indv. Trampolin Ishøj Idræts- og fritidscenter

December - 2018
01.12 - 02.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Januar - 2019
12.01 - 13.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Arena Randers
12.01 AGG national stævne Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
19.01 - 20.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
19.01 JM & JM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Oplyses senere
19.01 JM & JM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Oplyses senere
19.01 Klubtræf 2 område 4 Trampolin Idrætscenter Østermarken
26.01 Power Series 3 Tumbling Arena Midt
26.01 - 27.01 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Farum Arena
27.01 Klubtræf 2 område 3 - Synkron Trampolin Odense Idrætspark

Februar - 2019
02.02 - 03.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Grenaa Idrætscenter
02.02 DM 1. runde: mikro, mono, mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
02.02 SM & SM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Oplyses senere
03.02 DM 1. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
03.02 Klubtræf 2 område 2, Synkron Trampolin Kirke Stillinge Hallen
03.02 SM & SM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Oplyses senere
16.02 - 17.02 FIG TRA World Cup I Trampolin BAKU, AZERBAIJAN

Marts - 2019
02.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Køge Hallerne
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Ribe Fritidscenter
02.03 2-personers konkurrence Rope Skipping Oplyses senere
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 RSG - SM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
09.03 - 10.03 RSG - SM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
09.03 DanCup 1 Trampolin Haslev-Hallerne
10.03 Klubtræf 3 område 3 Trampolin Strib Skole
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde TeamGym Gladsaxe Idrætshaller
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Power Series 4 Tumbling Oplyses senere
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym Arena Nord
24.03 Klubtræf 3 område 1 Trampolin Lundtoftehallen
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne

April - 2019
06.04 RSG - JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 RSG - JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Synkron Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Individuel Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 Danmarksmesterskab for hold Tumbling Oplyses senere
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Greve Idræts Center
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 DM Begynderrækkehold Rope Skipping Oplyses senere
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Oplyses senere
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Oplyses senere
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Greve Idræts Center
13.04 - 14.04 Aspirant Vest TeamGym SG Huset
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym SG Huset
20.04 - 21.04 FIG TRA World Cup II Trampolin Minsk, Hviderusland
25.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 Klubtræf 3 område 4 Trampolin Ry Hallerne
27.04 - 28.04 Aspirant Øst TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 Forbundsmesterskab Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 DM 2. runde Pige, Tweens, Junior, Senior Fri og Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
28.04 DM 2. runde Mikro, Mini Mono, Mini 8-10, Mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
28.04 DM Internationale rækker Rope Skipping Oplyses senere
28.04 Klubtræf 3, område 2, individuelt Trampolin Kirke Stillinge Hallen

Maj - 2019
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Viby Hallen
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Viby Hallen
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Vejen Idrætscenter
04.05 DanCamp 1 Trampolin Haslev-Hallerne
11.05 Danmarksmesterskab Tumbling Oplyses senere
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
11.05 - 12.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Helsingør Hallen
18.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Arena Randers
19.05 RSG - DM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Flemming efterskole
24.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Arena Randers
25.05 DM Senior - synkron tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 RSG - DM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
25.05 DM Senior - Individuel tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 - 26.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Arena Randers
25.05 - 26.05 DM - 2. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
26.05 RSG - DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center

Juni - 2019
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen

September - 2019
07.09 Seniortræf, Område 1-2-3-4 Trampolin Oplyses senere
21.09 - 22.09 FIG TRA World Cup Trampolin / Tumbling Khabarovsk, Rusland
28.09 DanCup 2 Trampolin Haslev-Hallerne

November - 2019
09.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
16.11 DanCup 3 Trampolin Halvorsminde Efterskole
29.11 - 01.12 34th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

December - 2019
05.12 - 08.12 27th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan
07.12 - 08.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
18.01 - 19.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
25.01 - 26.01 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
29.02 - 01.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
29.02 - 01.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym

Marts - 2020
07.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
14.03 - 15.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
21.03 - 22.03 Forbundsmesterskaber mini 1. runde Teamgym
28.03 - 29.03 Forbundsmesterskaber junior 1. runde Teamgym

April - 2020
04.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
25.04 - 26.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
09.05 - 10.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
16.05 - 17.05 Forbundsmesterskaber junior 2. runde Teamgym
23.05 Forbundsmesterskaber senior 2. runde Teamgym
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan

Juni - 2020
06.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte

Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark

Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin