Velkommen til vores kalender

Dato Aktivitet Arrangør Sted

December - 2018
15.12 - 16.12 Landsholds træning RSG Rytmisk Sports Gymnastik Dokken Esbjerg
16.12 KIG - Betåelse konkurrence Trin 4-5-6 Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
20.12 Springmodtagningskursus Skræddersyede kurser Birkerød

Januar - 2019
05.01 - 06.01 AGG Elite Camp - A-hold tilmelding Æstetisk Gymnastik Greve Idræts Center
05.01 - 06.01 AGG Elite Camp - B-hold tilmelding Æstetisk Gymnastik Greve Idræts Center
05.01 - 06.01 Udviklingscamp - C-grupper inden for AGG, RSG, GPR Æstetisk Gymnastik Greve Idræts Center
05.01 Instruktørkursus i forb. med AGG og Udviklingscamp Æstetisk Gymnastik Greve Idræts Center
05.01 TALENTseminar: Talentudvikling og sæsonplanlægning GymDanmark Hammerum, Herning
05.01 - 06.01 Landsholds træning RSG Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
05.01 Førstehjælpskursus med Røde Kors Førstehjælpskurser (Røde Kors) Bryrup
06.01 Sports Acrobatik Talent Landsholds samling Sports Acrobatik Sorø Gymnastikefterskole
12.01 - 13.01 Springsikker – Basis Springsikker Hvidovre og Frederiksberg
12.01 - 13.01 Sports Acrobatik - Dommerkursus Sports Acrobatik Hornsyld
12.01 - 13.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Arena Randers
16.01 KIB-kursus med fokus på airtrack Kvalitet i børnegymnastikken Frederiksberg
19.01 - 20.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
19.01 Klubtræf 2 område 4 Trampolin Idrætscenter Østermarken
19.01 JM & JM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Gistrup Hallen
19.01 JM & JM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Gistrup Hallen
20.01 Grand Prix dommerkursus, Klar-parat-start Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense
20.01 Kvalitet i Familiegymnastikken GymFamily Skanderborg
26.01 - 27.01 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Farum Arena
26.01 Power Series 3 Tumbling Arena Midt
27.01 Hjælpetræneruddannelsen – Idrætsgymnastik; Roslev Idrætsgymnastik Roslev
27.01 GymDanmark bObles Event GymFamily Holstebro
27.01 Klubtræf 2 område 3 - Synkron Trampolin Odense Idrætspark
27.01 Klubtræf 2 område 1 - synkron Trampolin Sundby Idrætspark hal 1
30.01 GymDanmark Temamøde Brøndby

Februar - 2019
02.02 DM 1. runde: mikro, mono, mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
02.02 SM & SM åben (Hold) - Internationalerækker Rope Skipping Lillerød Hallerne
02.02 KIG - Regionalt Mesterskab VEST aldersgruppe 1 og 2 Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
02.02 KIG - Regionalt Mesterskab ØST aldersgruppe 1 og 2 Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
02.02 - 03.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Grenaa Idrætscenter
03.02 DM 1. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Jysk Arena
03.02 Klubtræf 2 område 2, Synkron Trampolin Kirke Stillinge Hallen
03.02 SM & SM åben (Hold) - Begynderrækker Rope Skipping Lillerød Hallerne
09.02 Åben DMT træningssamling Dobbelt Mini Trampolin Rødovrehallen
09.02 - 10.02 MIG - SM Individuelt - U16, U18, Senior Mandlig Idrætsgymnastik Gefion - København
09.02 MIG - JM Individuelt - U16, U18, Senior Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
16.02 - 17.02 FIG TRA World Cup I Trampolin BAKU, AZERBAIJAN
22.02 - 24.02 KIG - Samling National - Senior, talent Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
23.02 - 24.02 UIG - Arbejds weekend Idrætsgymnastik Brøndby
23.02 - 24.02 Sports Acrobatik Talent Landsholds samling Sports Acrobatik Oplyses senere
23.02 - 24.02 Springsikker – Basis Springsikker Hvidovre og Frederiksberg
23.02 - 24.02 MIG - Samling - U14, Åben Mandlig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center

Marts - 2019
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde micro-mini TeamGym Helsinge Hallerne
02.03 - 03.03 MIG - DM Individuelt - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Gefion - København
02.03 - 03.03 KIG - DM Individuelt - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
02.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Køge Hallerne
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Ribe Fritidscenter
02.03 2-personers konkurrence Rope Skipping Nørre Snede Hallen
09.03 MIG - Regionale mesterskaber VEST - Trin individuelt Mandlig Idrætsgymnastik VGF centret
09.03 MIG - Regionale mesterskaber ØST - Trin individuelt Mandlig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
09.03 KIG - Regionale mesterskaber VEST trin 4-6 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
09.03 - 10.03 KIG - Regionale mesterskaber ØST trin 4-6 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
09.03 DanCup 1 Trampolin Haslev-Hallerne
09.03 - 10.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde - junior TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 RSG - SM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
09.03 - 10.03 RSG - SM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
10.03 Klubtræf 3 område 3 Trampolin Strib Skole
10.03 Gymnasternes Dag – Fyn GymDanmark Paaruphallen, Odense NV
14.03 - 17.03 World Cup - Baku Idrætsgymnastik Baku - Aserbajdsjan
15.03 - 17.03 KIG COP Dommerkursus Kvindelig Idrætsgymnastik Brøndby
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde TeamGym Gladsaxe Idrætshaller
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Grindsted, Magion
16.03 Power Series 4 Tumbling Oplyses senere
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym Arena Nord
24.03 Klubtræf 3 område 1 Trampolin Lundtoftehallen
24.03 Gymnasternes Dag – Sjælland GymDanmark Gadstrup
24.03 KIG - Fællestræning VEST Kvindelig Idrætsgymnastik Skive GF, Sport & Event Center Jebjerg
24.03 KIG - Samling U12 ØST Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
24.03 MIG - U14 Cup 1. runde Mandlig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
29.03 - 31.03 KIG - Samling - National Junior Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
30.03 UIG - Regionsmøde VEST Idrætsgymnastik Aarhus
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
31.03 UIG - Regionsmøde ØST Idrætsgymnastik Frederiksberg

April - 2019
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Greve Idræts Center
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 RSG - JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 RSG - JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jysk Arena
06.04 Danmarksmesterskab for hold Tumbling Brejninggaard Efterskole
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Synkron Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 - 07.04 DM U12, U14 og U17 - Individuel Trampolin Halvorsminde Efterskole
06.04 - 07.04 MIG - U14 Cup 2. runde Mandlig Idrætsgymnastik Oplyses senere
06.04 - 07.04 MIG - DM U16 og Junior Mandlig Idrætsgymnastik Oplyses senere
06.04 KIG - Regionale mesterskaber ØST trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Flintholmhallen
06.04 KIG - Regionale mesterskaber Vest trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
06.04 SM og SM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Antvorskovhallen
06.04 DM Begynderrækkehold Rope Skipping Glostrup Idrætspark
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Oplyses senere
07.04 DMT 3 (Sammen med U12/14/17 TRA) Dobbelt Mini Trampolin Halvorsminde Efterskole
07.04 JM og JM Open i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Oplyses senere
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Greve Idræts Center
13.04 - 14.04 Aspirant Vest TeamGym SG Huset
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym SG Huset
14.04 KIG - Samling O12 ØST Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
19.04 - 21.04 Easter Cup 2019 - Aesthetic Group Gymnastics Æstetisk Gymnastik Greve
20.04 - 21.04 FIG TRA World Cup II Trampolin Minsk, Hviderusland
25.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 Forbundsmesterskab Tumbling Vejstrup Efterskole
27.04 DM 2. runde Pige, Tweens, Junior, Senior Fri og Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center
27.04 - 28.04 Aspirant Øst TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 Klubtræf 3 område 4 Trampolin Ry Hallerne
27.04 Gymnasternes Dag – Jylland GymDanmark Solbjerg
27.04 - 28.04 KIG - DM Individuelt - Junior, youth Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
28.04 Klubtræf 3, område 2, individuelt Trampolin Kirke Stillinge Hallen
28.04 Sports Acrobatik Talent Landsholds samling Sports Acrobatik Sorø Gymnastikefterskole
28.04 DM Internationale rækker Rope Skipping Fredericia Idrætscenter
28.04 DM 2. runde Mikro, Mini Mono, Mini 8-10, Mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Greve Idræts Center

Maj - 2019
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Vejen Idrætscenter
04.05 DanCamp 1 Trampolin Haslev-Hallerne
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Viby Hallen
04.05 - 05.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Viby Hallen
11.05 KIG - SM Individuelt, Youth, Junior, Senior (36476) Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
11.05 Svensk-Dansk Mesterskab Rope Skipping Sverige
11.05 KIG - JM Individuelt, Youth, Junior, Senior (36476) Kvindelig Idrætsgymnastik Skive GF, Sport & Event Center Jebjerg
11.05 Danmarksmesterskab Tumbling Odense Idrætspark
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
11.05 - 12.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Helsingør Hallen
18.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Arena Randers
19.05 RSG - DM - INDIVIDUEL TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Greve Idræts Center
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Flemming efterskole
24.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Arena Randers
25.05 - 26.05 MIG - Nationalt mesterskab i Trin Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
25.05 - 26.05 DM - 2. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
25.05 - 26.05 KIG - Regionale mesterskaber ØST Trin 1-3 Indiv. Kvindelig Idrætsgymnastik Oplyses senere
25.05 DM Senior - Individuel tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 RSG - DM - GRUPPE TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
25.05 - 26.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Arena Randers
25.05 DM Senior - synkron tilmelding Trampolin Haslev-Hallerne
25.05 KIG - Regionale mesterskaber VEST Trin 1-3 Indiv. Kvindelig Idrætsgymnastik SG Huset
26.05 RSG - DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center

Juni - 2019
01.06 MIG - Masters Hold / 3. division Mandlig Idrætsgymnastik VGF centret
01.06 KIG - DM Hold, Junior/Youth (36410) Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen
02.06 Gym for life - National Gymnastik For Alle Tarup Paaruphallerne
08.06 - 09.06 KIG - Regionale mesterskaber ØST trin 4-6 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
09.06 KIG - Regionale mesterskaber VEST trin 4-6 Hold. Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
14.06 - 16.06 KIG - Samling National - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
15.06 - 16.06 GymTræner 2 – Basis GymDanmark Sjælland
30.06 - 03.07 Tumbling Camp - årgang 2005-2009 Tumbling Brejninggaard Efterskole
30.06 - 03.07 Tumbling Camp - Junior - årgang 2001-2004 Tumbling Brejninggaard Efterskole

Juli - 2019
07.07 - 13.07 World Gymnaestrada GymDanmark Dornbirn, Østrig
18.07 - 23.06 EM - Rope Skipping Rope Skipping Østrig

August - 2019
31.08 - 01.09 Springsikker Måtte & Trampet 1 Springsikker Hvidovre

September - 2019
01.09 KIG - Samling O12 ØST Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
07.09 Seniortræf, Område 1-2-3-4 Trampolin Oplyses senere
14.09 - 15.09 KIG - Nationale mesterskaber trin 4-6 Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
21.09 KIG - Regionale mesterskaber ØST Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
21.09 KIG - Regionale mesterskaber VEST Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik SG Huset
21.09 GymDanmark Inspiration 2019 GymDanmark Sorø
21.09 - 22.09 FIG TRA World Cup Trampolin / Tumbling Khabarovsk, Rusland
21.09 Talentseminar GymDanmark Sorø, Sjælland
28.09 DanCup 2 Trampolin Haslev-Hallerne
28.09 - 29.09 MIG - DM Hold - 1. runde - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
28.09 KIG - DM Hold 1. runde (kvalifikation) Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København

Oktober - 2019
05.10 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Flintholmhallen
05.10 DM Master Rope Skipping Oplyses senere
05.10 MIG - SM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Nakskov Idrætscenter
05.10 MIG - JM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
13.10 Hjælpetræneruddannelsen – Idrætsgymnastik; Frb Idrætsgymnastik Frederiksberg
19.10 - 20.10 KIG - National mesterskaber Trin 4-6 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik Flintholmhallen

November - 2019
02.11 KIG - DM Hold Finale - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
02.11 MIG - DM hold Finale Mandlig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
07.11 - 10.11 NM TeamGym TeamGym Norge
09.11 DM Senior Hold Trampolin Haslev-Hallerne
09.11 KIG - Nationale mesterskaber i aldergruppe 1 og 2 Kvindelig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
09.11 - 10.11 MIG - DM Hold - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
16.11 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
16.11 DanCup 3 Trampolin Halvorsminde Efterskole
24.11 MIG - DM Individuelt - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Greve Idræts Center
29.11 - 01.12 34th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

December - 2019
05.12 - 08.12 27th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan
07.12 - 08.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
18.01 - 19.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
25.01 - 26.01 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
29.02 - 01.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
29.02 - 01.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym

Marts - 2020
07.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
14.03 - 15.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
21.03 - 22.03 Forbundsmesterskaber mini 1. runde Teamgym
28.03 - 29.03 Forbundsmesterskaber junior 1. runde Teamgym

April - 2020
04.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
17.04 - 19.04 Junior NM TeamGym Randers
18.04 - 19.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
25.04 - 26.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
07.05 - 10.05 European Championships - Trampolin, DMT, Tumbling Trampolin / Tumbling Gøteborg
09.05 - 10.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
16.05 - 17.05 Forbundsmesterskaber junior 2. runde Teamgym
23.05 Forbundsmesterskaber senior 2. runde Teamgym
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan

Juni - 2020
06.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym

Juli - 2020
12.07 - 16.07 EUROGYM GymDanmark Reykjavík, Island
24.07 - 09.08 Olympiske Lege Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

Oktober - 2020
14.10 - 17.10 EM TeamGym GymDanmark Ballerup Super Arena
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Nyheder
Se seneste nyhedsbreve her
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte

Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark

Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin