Velkommen til vores kalender

Dato Aktivitet Arrangør Sted

April - 2018
27.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Mini TeamGym Helsinge Hallerne
28.04 DanCup 1 Trampolin Sundby Idrætspark hal 1
28.04 KIG - Regionalt Mesterskab ØST aldersgruppe 1 og 2 Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
28.04 DM 2. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Sorø Hallerne
28.04 KIG - Regionalt Mesterskab VEST aldersgruppe 1 og 2 Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
28.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne

Maj - 2018
02.05 - 09.05 Gymnasiade Idrætsgymnastik Rabat, Marokko
05.05 - 06.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Gruppe Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
05.05 KIG - DM Hold, Junior/Youth Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
05.05 KIG - Betåelse konkurrence Trin 5 Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
05.05 GymDanmark bObles Event GymFamily Sorø
05.05 DM Individuelt Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
05.05 - 06.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne
05.05 - 06.05 DM - 1. Runde i Sports Acrobatik - Par Sports Acrobatik Fuglebjerg-hallen
05.05 DM Internationale rækker Rope Skipping Fredericia Idrætscenter
05.05 Forbundsmesterskab, junior Tumbling Outrup Kultur og Idrætscenter
06.05 DM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Taastrup Idræts Center
06.05 Gym For Life Gymnastik For Alle Tarup Paarup Hallen, Paarupvej 21, 5210 Odense NV
10.05 - 13.05 Venskabskonkurrence Sports Acrobatik Sports Acrobatik Holland
12.05 - 13.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Farum Arena
13.05 DM - INGEN TILMELDING - Se rækker og info inde i modulet Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
13.05 Inspiration til KIB og MovinKids Skræddersyede kurser Kolding
17.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejstrup Efterskole
18.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Odense Idrætspark
19.05 MIG - Nationalt mesterskab i Trin Mandlig Idrætsgymnastik Nakskov Idrætscenter
19.05 - 20.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Odense Idrætspark
19.05 - 20.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Ravnsborghallen
20.05 KIG - Nationale mesterskaber i aldergruppe 1 og 2 Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
26.05 - 27.05 KIG - DM Individuelt - Senior, Junior, youth Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
26.05 - 27.05 MIG - DM Individuelt - Senior/Masters, U18, U16 Mandlig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
26.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Arena Randers
26.05 - 27.05 DM - 2. Runde i Sports Acrobatik Sports Acrobatik Hammel Idrætscenter
26.05 DM Senior - Tumbling Tumbling Odense Idrætspark
26.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Odense Idrætspark
26.05 DM Senior - individuelt og synkron Trampolin Odense Idrætspark

Juni - 2018
01.06 - 03.06 EM RSG - Valladolid, Spanien Rytmisk Sports Gymnastik Valladolid - Castilla y Leon - Spain
01.06 - 03.06 Nordisk Mesterskab MIG U14 Idrætsgymnastik Greve, Danmark
02.06 MIG - Masters Hold / 3. division Mandlig Idrætsgymnastik VGF centret
02.06 KIG - Regionale mesterskaber Vest Trin 4-6 hold Kvindelig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
02.06 - 03.06 KIG - Regionale mesterskaber Øst Trin 4-6 hold Kvindelig Idrætsgymnastik Nakskov Idrætscenter
02.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen
03.06 GymDanmark bObles Event GymFamily Høng
08.06 - 09.06 Landsholdssamling seniorbruttotruppen TeamGym Vejstrup Efterskole
09.06 - 10.06 Landsholdssamling juniorbruttotruppen TeamGym Vesterlund Efterskole
16.06 - 17.06 GymTræner 1 – Basis; Frederiksberg GymDanmark Frederiksberg
16.06 - 17.06 GymTræner 1 – Basis; Jylland - SYD GymDanmark Jylland
16.06 DanCamp 1 Trampolin Odense Idrætspark
19.06 - 24.06 Kvalifikation til Youth Olympics Idrætsgymnastik Baku, Aserbajdsjan
22.06 - 24.06 KIG/MIG Klub sommerlejr Idrætsgymnastik Greve
23.06 Rytmiske seminarer / forum 2017 (AGG, GPR, RSG) Grand Prix-Rytme Gymnastik Odense
28.06 - 01.07 Nordisk Mesterskab Idrætsgymnastik Idrætsgymnastik Farum Arena / Danmark
29.06 - 30.06 Landsholdssamling juniordrenge TeamGym Brejninggaard Efterskole

Juli - 2018
02.07 - 08.07 KIG/MIG Sommerlejr - Senior, Junior/U18 Idrætsgymnastik Barcelona
14.07 - 20.07 EUROGYM GymDanmark Liège, Belgien
24.07 - 31.07 VM Rope Skipping Rope Skipping Shanghai
28.07 - 01.08 Landsholdssamling - Juniormix TeamGym SG Huset
30.07 - 12.08 European Championships Idrætsgymnastik Glasgow - Scotland

August - 2018
01.08 RSG DOMMERGEBYR Internationale Konk. 2018 Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
11.08 - 12.08 GymTræner 1 – Basis; Jylland - MIDT GymDanmark Jylland
17.08 - 18.08 Landsholdssamling - Juniorpiger TeamGym Brejninggaard Efterskole
18.08 - 19.08 GymTræner 1 – Basis; Fyn GymDanmark Fyn
18.08 Hjælpetræneruddannelsen GymTræner Havdrup
25.08 - 26.08 GymTræner 1 – Basis; Jylland - NORD GymDanmark Jylland
25.08 - 26.08 GymTræner 1 – Basis; Pedersborg/Sorø GymDanmark Pedersborg / Sorø
25.08 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 3 Trampolin Strib / Fyn
26.08 Hjælpetræneruddannelsen – Frederiksberg GymDanmark Frederiksberg
26.08 Hjælpetræneruddannelsen – Idrætsgymnastik GymTræner Viborg

September - 2018
01.09 - 02.09 Rytmekursus - Vejen Grand Prix-Rytme Gymnastik Vejen
01.09 Rope Skipping Instruktørkursus begynder/let øvet Rope Skipping Fredericia
01.09 Hjælpetræneruddannelsen – Randers GymTræner Randers
02.09 Hjælpetræneruddannelsen - Stege GymDanmark Stege
07.09 - 09.09 Springsikker – Måtte 2 Springsikker Ølstykke
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – TeamGym - GymTræner CAMP TeamGym Hornsyld - BGI akademiet
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – Tumbling - GymTræner CAMP Tumbling Hornsyld - BGI akademiet
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – Rytmisk – GymTræner CAMP Rytmisk Gymnastik Hornsyld - BGI akademiet
07.09 - 09.09 GymTræner 1 – Sports Acrobatik – GymTræner CAMP Sports Acrobatik Hornsyld - BGI akademiet
08.09 - 09.09 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 4 – GymTræner CAMP Trampolin Hornsyld - BGI akademiet
08.09 - 09.09 GymTræner 1 – Basis, Horsens – GymTræner CAMP GymDanmark Hornsyld - BGI akademiet
08.09 Hjælpetræneruddannelsen - GymTræner CAMP GymDanmark Hornsyld - BGI akademiet
08.09 - 09.09 GymTræner 2 – Basis – CAMP GymTræner Hornsyld - BGI akademiet
08.09 - 09.09 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 1 GymTræner CAMP Trampolin Hornsyld - BGI akademiet
08.09 Basis i koreografi BDFL Fitness Pedersborg / Sorø
14.09 - 15.09 Landsholdssamling - Seniorherrer TeamGym BGI-Akademiet
14.09 - 15.09 Landsholdssamling - Seniormix TeamGym Flemming Efterskole
14.09 - 16.09 Northern European Championships Idrætsgymnastik Island
15.09 - 16.09 KIG - Nationale mesterskaber trin 4-6 Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
16.09 Yoga – øvelser og inspiration BDFL Fitness Havdrup
16.09 - 21.09 Golden Age GymDanmark Pesaro Italien
22.09 KIG - SM, Youth, Junior, Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Kastrup Gymnastikhal
22.09 KIG - JM, Youth, Junior, Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
22.09 Hjælpetræneruddannelsen – Kokkedal GymDanmark Kokkedal
28.09 - 29.09 Landsholdssamling - alle juniorhold TeamGym SG Huset
29.09 GymTræner 1 – Trampolin – Modul 2 Trampolin Strib
29.09 Regionsmøde VEST Idrætsgymnastik Aalborg
29.09 Teamgym Landsholdenes testkonkurrence forud for EM TeamGym Helsinge
30.09 Regionsmøde ØST Idrætsgymnastik Hermes

Oktober - 2018
06.10 - 07.10 KIG - Regionale mesterskaber ØST Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Helsingør Gymnasium
06.10 MIG - DM Hold 1. runde - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Gefion - København
06.10 KIG - Regionale mesterskaber Vest Trin 1-3 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
06.10 DanCup 2 Trampolin Haslev-Hallerne
06.10 - 18.10 Youth Olympic Games 2018 Idrætsgymnastik Buenos Aires - Argentina
06.10 Power Series 1 Tumbling Arena Midt
07.10 Rope Skipping Coaching - elitetrænere & sjippere Rope Skipping Fredericia
07.10 Step BDFL Fitness Borup
12.10 - 15.10 Landsholdssamling - Seniormix TeamGym Brejninggaard Efterskole
13.10 - 14.10 GymTræner 1 – Basis; Sjælland GymDanmark Sjælland
13.10 - 14.10 MIG - SM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Hermes
13.10 MIG - JM Hold U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
13.10 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 indv. Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
13.10 - 14.10 MIG - SM Hold U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Hermes
13.10 MIG - JM Individuelt U8, U10; U12, U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
15.10 - 21.10 EM TeamGym TeamGym Odivelas, Portugal
19.10 - 21.10 Nordisk Mesterskab, Sverige Trampolin Sverige
25.10 - 03.11 World Championships Idrætsgymnastik Doha - Quatar
26.10 - 28.10 Repræsentantskabsweekend GymDanmark

November - 2018
01.11 - 27.04 Yoga BDFL Fitness København
02.11 - 04.11 Landsholdenes Evalueringssamling (senior) TeamGym SG Huset
03.11 KIG - DM Hold 1. runde (kvalifikation) Kvindelig Idrætsgymnastik Oplyses senere
07.11 - 10.11 33th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
09.11 - 11.11 Springsikker Trampet 2 Springsikker Sjælland
10.11 Rope Skipping Dommerkursus Rope Skipping Oplyses senere
10.11 - 11.11 KIG - National mesterskaber Trin 4-6 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik VGF centret
10.11 - 11.11 MIG - DM Hold - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Aalborg Stadionhal
15.11 - 18.11 26th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling St Petersburg, Russia
17.11 MIG - DM Hold Finale - Senior Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
17.11 - 18.11 AGG udtagelsekonkurrence - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Sorø Hallerne
17.11 KIG - DM Hold Finale - Senior Kvindelig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
24.11 - 25.11 MIG - DM Individuelt - U8 - U14 Mandlig Idrætsgymnastik Århus Gymnastik og Trampolincenter
24.11 - 25.11 KIG - National mesterskaber Trin 7-9 Hold Kvindelig Idrætsgymnastik Gefion - København
24.11 - 25.11 ERSO Show Contest Rope Skipping Bratislava, Slovakiet
24.11 - 25.11 On-Boarding Seminar
24.11 Power Series 2 Tumbling SG Huset

December - 2018
01.12 - 02.12 DanCamp 2 Trampolin Haslev-Hallerne
08.12 - 09.12 GymTræner 2 – Basis GymTræner Ollerup, Vester Skerninge

Januar - 2019
12.01 - 13.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Arena Randers
12.01 Power Series 3 Tumbling Flemming efterskole
12.01 AGG national stævne Æstetisk Gymnastik Fyn eller Jylland
19.01 - 20.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
26.01 - 27.01 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere

Februar - 2019
02.02 DM 1. runde: mikro, mono, mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland
02.02 - 03.02 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Grenaa Idrætscenter
03.02 DM 1. runde: Pige, Tween, junior, senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland

Marts - 2019
02.03 - 03.03 SM alle rækker Grand Prix-Rytme Gymnastik Sjælland
02.03 - 03.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Ribe Fritidscenter
02.03 - 03.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 - 10.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne
09.03 SM Individuelt - mini, rekrut, pre-junior Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
10.03 SM - Grupper alle rækker Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
10.03 Gymnasternes Dag på Fyn GymDanmark Paaruphallen, Odense NV
16.03 - 17.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
16.03 Jysk Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
16.03 Fyns Mesterskab Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
16.03 Power Series 4 Tumbling Oplyses senere
17.03 SM Individuelt Senior og Junior Rytmisk Sports Gymnastik Sjælland
23.03 - 24.03 Forbundsmesterskaberne mini 1. runde TeamGym Arena Nord
30.03 - 31.03 Forbundsmesterskaberne junior 1. runde TeamGym Helsinge Hallerne

April - 2019
06.04 JM og FM Individuelle Rytmisk Sports Gymnastik Jylland
06.04 JM og FM Gruppe Rytmisk Sports Gymnastik Jylland
06.04 DM for hold Tumbling Oplyses senere
06.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde TeamGym Greve Idræts Center
10.04 - 14.04 European Championships Idrætsgymnastik Szczecin - Polen
13.04 - 14.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Greve Idræts Center
13.04 - 14.04 Aspirant Vest TeamGym SG Huset
13.04 - 14.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym SG Huset
18.04 Efterskole DM - Tumbling Tumbling Oplyses senere
27.04 - 28.04 Aspirant Øst TeamGym Helsinge Hallerne
27.04 - 28.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde TeamGym Helsinge Hallerne

Maj - 2019
04.05 - 05.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde TeamGym Vejen Idrætscenter
04.05 Forbundsmesterskab, junior Tumbling Outrup Kultur og Idrætscenter
04.05 DM 2. runde Micro, Mono, Mini 8-10, mini 10-12 Grand Prix-Rytme Gymnastik Oplyses senere
05.05 DM 2. runde Pige, Tween, Junior, Seniorfri, Senior Grand Prix-Rytme Gymnastik Jylland
11.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INDV. TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
11.05 - 12.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde TeamGym Roskilde Kongrescenter Bauhaus Arena
12.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - GRP. TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
18.05 - 19.05 Forbundsmesterskaberne junior 2. runde TeamGym Arena Randers
19.05 DM Indiv. + Gruppe - Alle ræker - INGEN TILMELDING Rytmisk Sports Gymnastik Oplyses senere
23.05 Efterskole DM - Rytme Grand Prix-Rytme Gymnastik Oplyses senere
24.05 Efterskole DM - TeamGym TeamGym Arena Randers
25.05 DM Senior - Trampolin Trampolin Oplyses senere
25.05 DM Senior og Junior - DMT Dobbelt Mini Trampolin Oplyses senere
25.05 DM Senior - Tumbling Tumbling Odense Idrætspark
25.05 Forbundsmesterskaberne senior 2. runde TeamGym Arena Randers
25.05 - 26.05 DM Æstetisk Gymnastik - Alle rækker Æstetisk Gymnastik Oplyses senere

Juni - 2019
01.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym Brøndby Hallen
02.06 Gym for life - National Gymnastik For Alle Sjælland
15.06 - 16.06 GymTræner 2 – Basis GymTræner Sjælland

Juli - 2019
07.07 - 13.07 World Gymnaestrada Gymnastik For Alle Dornbirn, Østrig

Oktober - 2019
05.10 Power Series 1 Tumbling Silkeborg

November - 2019
23.11 Power series 2 Tumbling Svendborg
29.11 - 01.12 34th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD CHAMPIONSHIPS Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

December - 2019
05.12 - 08.12 27th FIG TRAMPOLINE GYMNASTICS WORLD AGE GROUP COM Trampolin / Tumbling Tokyo, Japan

Januar - 2020
11.01 - 12.01 Region Østdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
18.01 - 19.01 Region Vestdanmark Micro og Junior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
25.01 - 26.01 Region Vestdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere

Februar - 2020
01.02 - 02.02 Region Østdanmark Mini og Senior Mesterrækken TeamGym Oplyses senere
29.02 - 01.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
29.02 - 01.03 Region Vestdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym

Marts - 2020
07.03 Region Østdanmark Talentrækken 1. runde Teamgym
14.03 - 15.03 Forbundsmesterskaberne micro 1. runde Teamgym
21.03 - 22.03 Forbundsmesterskaber mini 1. runde Teamgym
28.03 - 29.03 Forbundsmesterskaber junior 1. runde Teamgym

April - 2020
04.04 Forbundsmesterskaberne senior 1. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Vestdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
18.04 - 19.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
25.04 - 26.04 Region Østdanmark Talentrækken 2. runde Teamgym
30.04 - 04.05 European Championships - Women Idrætsgymnastik Paris - Frankrig

Maj - 2020
02.05 - 03.05 Forbundsmesterskaberne micro 2. runde Teamgym
09.05 - 10.05 Forbundsmesterskaberne mini 2. runde Teamgym
16.05 - 17.05 Forbundsmesterskaber junior 2. runde Teamgym
23.05 Forbundsmesterskaber senior 2. runde Teamgym
27.05 - 30.05 European Championships - Men Idrætsgymnastik Baku - Azebaijan

Juni - 2020
06.06 Danmarksmesterskaber - alle rækker TeamGym
Hvad leder du efter?
Brug søgefeltet ovenfor eller kontakt os på forbundskontoret.
Kurser og uddannelse
Kurser og uddannelse
Find inspiration til at blive en endnu bedre træner her
Læs mere her
Gymnastikevents
Uanset om du er bredde- eller konkurrencegymnast, har GymDanmark et tilbud til dig.
Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT -
Vi holder dig opdateret ugentligt
Facebook
Følg med på Facebook
Følg os på Facebook og kom tæt på gymnastikken
Youtube
Følg med på Youtube
Følg os på Youtube og se gymnastik når du vil
Instagram
Følg med på Instagram
Følg os på Instagram - Gymnastik i billeder og video
LinkedIn
Følg med på LinkedIn
Følg GymDanmark på Linkedin